Kiedy mijają kolejne lata życia małżeńskiego, między małżonkami umacniają się wzajemne więzi. Małżonkowie mogą wtedy cieszyć się dojrzałą miłością małżeńską, widokiem posiadanych dzieci, które na ich oczach wzrastają, a także gdy mimo przeciwności losu coraz bardziej troszczą się o siebie nawzajem, nie zapominając jednocześnie o pielęgnowaniu właściwych relacji z rodzicami i teściami. Radość życia małżeńskiego przejawia się także w prowadzeniu życia towarzyskiego oraz w posiadaniu wspólnych przyjaciół, pośród których małżeńska miłość i piękno tego powołania może promieniować.
Etap małżeństwa z małymi i dorastającymi dziećmi bywa czasem gwałtownego rozwoju relacji w małżeństwie i rodzinie. Jest czasem pewnego ugruntowania, czy osiągnięcia ważnej dla rodziny stabilizacji życiowej. Wreszcie jest także czasem, kiedy młodzi jeszcze małżonkowie mogą dokonywać pewnego bilansu dotychczasowych wydarzeń, które miały miejsce w ich życiu: urodzenie dzieci, zdobyta praca, rozwój zawodowy, znalezienie swojego miejsca na ziemi.
Pojawiające się na tym etapie życia trudności, jeśli dobrze są przepracowane, umożliwiają wzrost duchowy obojga małżonków, są wzorem dla dzieci w radzeniu sobie z nie zawsze łatwymi i sprzyjającymi sytuacjami życiowymi oraz umacniają więzi małżeńsko-rodzinne, co jest konieczne do odważnego wkraczania na kolejne etapy wspólnego życia.
Radość z posiadanych dzieci
Wzrastanie dzieci na oczach rodziców stanowi niezwykłą radość. Daje poczucie spełnienia i satysfakcję, z tego, że jest się rodzicem, że od Boga otrzymało się szczególny dar jakim są dzieci. Każdy dzień niesie ze sobą nowe wyzwania, pośród których rodzice muszą się wciąż na nowo odnajdywać, nie zapominając jednocześnie o wzajemnej miłości. Naturalnemu rozluźnieniu ulegają zazwyczaj więzi rodziców z dzieckiem, które nawiązuje samodzielny kontakt z rówieśnikami w przedszkolu i szkole. To doskonała okazja do tego, by małżonkowie mogli więcej myśleć o sobie patrząc, jak ich dzieci dzień po dniu stają się coraz bardziej samodzielne.
W tym okresie kobiety – matki zazwyczaj wracają do pracy. Dla mężczyzn – ojców jest to okres wymagający zmian wzorca postępowania. Stają się mentorami, przyjaciółmi i przewodnikami dla dzieci. Powrót żony do pracy pociąga również za sobą konieczność renegocjacji podziału obowiązków. Wspólne spędzanie czasu z dziećmi pomaga wzmacniać relacje rodzicielskie, przypomina o znaczeniu wspólnoty rodzinnej w życiu człowieka oraz ukazuje wartość ciągłości pokoleń. Radość z posiadanych dzieci uwidacznia się we wspólnym podejmowaniu różnych przedsięwzięć, rodzinnych wyjazdów, czy nawet obowiązków domowych, do których angażowane są także dzieci.
Relacje z rodzicami i dziadkami
Podtrzymywanie kontaktów z rodzicami i teściami jest szczególne w momencie, kiedy dzieci zaczynają chodzić do przedszkola i szkoły. Dziadkowie pozostają nadal autorytetem rodzicielskim, znajdują dla siebie miejsce w relacji z wnukami. Ich pomoc w tej fazie jest często nieodzowna, zwłaszcza w wypadku aktywności zawodowej matek. Dla wielu jest to okres bliskich relacji z wnukami bez odpowiedzialności wynikającej z funkcji rodzicielskiej. Spotkania z dziadkami, stanowią także okazję do budowania dobrych relacji z rodziną pochodzenia, z jednoczesnym przypominaniem o tym, że to jednak rodzice są pierwszymi wychowawcami dzieci i do nich należy ostateczne słowo. Ten okres życia, pomimo wspomnianych obciążeń, zawiera w sobie wiele radości i szczęścia wynikających z obecności dzieci i możliwości obserwowania i uczestniczenia w ich rozwoju.
Życie towarzyskie małżonków
Piękno życia małżeńskiego i rodzinnego to także życie towarzyskie małżonków, które realizuje się poprzez: wspólnie spędzony czas, wyjścia do restauracji, kawiarni, na spotkania ze znajomymi, do teatru, czy do kina. Ważne jest, aby w tym okresie małżonkowie posiadali wspólnych przyjaciół, zaprzyjaźnionych sąsiadów, a także utrzymywali kontakty, z rodzeństwem czy kuzynostwem. Nieodłącznym warunkiem małżeńskiego życia towarzyskiego jest pamięć, że współmałżonek – mąż, żona jest najważniejszy i nigdy, nawet najlepszy przyjaciel nie może być ważniejszy od niego. Z jednej strony, dobrze jest, aby zarówno mąż jak i żona, mieli swoich własnych przyjaciół, z którymi będą mogli np. osobno pójść na spacer. Z drugiej zaś strony ważne jest, aby drugi współmałżonek wiedział o istnieniu tych osób, a najlepiej osobiście ich znał. W posiadaniu przyjaciół istotne jest wzajemne zaufanie małżonków, szczerość wobec kochanej osoby. Jednocześnie wspólne wyjścia, czy wyjazdy towarzyskie stają się nie tylko okazją do spędzenia wspaniałych chwil w gronie ulubionych osób ale są również okazją do dawania świadectwa, o pięknie miłości małżeńskiej, do czego zachęcam wszystkich małżonków.
Małżonkowie, którzy posiadają małe i dorastające dzieci doświadczają wielu radości i trudności. Ważne jest jednak, aby wszelkie przeżycia i troski oraz działania dla dobra własnej rodzinny oddawali Panu Bogu, bo tylko w ten sposób będą mogli kształtować dojrzałe relacje wewnątrzrodzinne, pomagając jednocześnie wzrastać swoim dzieciom. Dla samych małżonków, otwarcie na Pana Boga, może być pomocą w przepracowaniu poszczególnych zadań tego etapu życia rodziny, co z kolei pozwoli im wkraczać pewnym krokiem na kolejne etapy życia małżeńskiego i rodzinnego.