„Matko, opiekuj się nimi!”. Zawierzenie maturzystów Diecezji Radomskiej na Jasnej Górze

Bp Marek Solarczyk. Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej. Foto: o. Michał Bortnik / BPJG

– Niech Maryja, którą papież Franciszek nazwał Tą, która odpowiedziała na prośbę Boga, by przez Nią i w Niej spełniły się marzenia Boga, będzie Opiekunką marzeń Boga w życiu każdego z nas, a szczególnie młodych – mówił bp Marek Solarczyk zawierzając na Jasnej Górze maturzystów Diecezji Radomskiej Matce Bożej Częstochowskiej.

Każdego roku w pielgrzymce maturzystów Diecezji Radomskiej brało udział kilka tysięcy uczniów, którzy na Jasną Górę przyjeżdżali razem z dyrekcjami szkół, z nauczycielami, wychowawcami i katechetami. Niestety już po raz drugi z powodu pandemii pielgrzymka ta nie mogła się odbyć w tradycyjny sposób.

W środę, 21 kwietnia, o godz. 13.30 w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu Bp Marek Solarczyk przewodniczył Mszy św.; w koncelebrze stanęli ks. Stanisław Piekielnik i ks. Sławomir Molendowski z Wydziału Katechetycznego radomskiej Kurii, a maturzyści mogli łączyć się duchowo dzięki transmisji w mediach.

– Jakże przedziwnie dzisiaj brzmi określenie: „pielgrzymka maturzystów diecezji radomskiej”, kiedy jestem ja i dwaj księża… Przecież nie pierwsze doświadczenie tutaj, w Kaplicy, w ostatnich tygodniach, miesiącach. To drugi rok. Ale to nie przeszkadza, żebyśmy stanęli z tymi wszystkimi młodymi, którzy są w diecezji radomskiej i w całej naszej Ojczyźnie, w każdej diecezji. To nie przeszkadza, abyśmy również w tej dzisiejszej Ewangelii potrafili dostrzec i zobaczyć, że potrzeba właśnie tego trwania w jedności z Bogiem, tej troski o to, aby nauczyć tej bliskości, tej wytrwałości wychowawców, opiekunów, rodziców, duszpasterzy, aby nawet, jeżeli młody człowiek gdzieś w swoich różnych porywach życia coś komentuje, w jakiś sposób podchodzi, abyśmy nie zwątpili, abyśmy się nie wycofali, abyśmy poprzez właśnie to co chcemy z Bogiem przeżyć, abyśmy to ofiarowali. Bo tylko wtedy będzie możliwe, aby ten młody człowiek wypełniając, wsłuchując się w wolę Boga, potrafił ją dostrzec w tym wszystkim, co może w pierwszym wydaniu i w pierwszym odbiorze jest jego wolą, jest wolą tych, którzy go przekonują. – mówił bp Marek Solarczyk.

Dalej nawiązał bp Marek do zbliżającej się Niedzieli Dobrego Pasterza, która jest obchodzona jako Dzień Modlitw o Powołania i orędzia papieża Franciszka na ten dzień:

– W tym orędziu mówi o tym, że w życiu młodych ludzi jest tak wiele pragnień, tak wiele tęsknot. Tęsknią za tymi różnymi „smakami”, odwołując się do symbolu i znaku chleba. A ostatecznie rzecz biorąc jest jeden fundament, jedno źródło wszystkiego – miłość. – mówił bp Solarczyk i zakończył: Niech Maryja, opiekunka Bożych tajemnic, Ta, którą papież Franciszek w Panamie tak pięknie nazwał: „Ta, która odpowiedziała na prośbę Boga, aby przez Nią i w Niej spełniły się marzenia Boga”, niech będzie opiekunką tych marzeń Boga w życiu każdego z nas, szczególnie tych młodych diecezji radomskiej, których zawierzamy na czas egzaminów maturalnych i na całe ich życie, i każdego młodego, i każdego, kto stojąc tutaj, w tej Cudownej Kaplicy, wobec Matki Bożej, prosi: „Mamo, pomóż!”.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Na zakończenie bp Marek Solarczyk zaprosił do modlitwy zawierzenia maturzystów diecezji radomskiej, ale również i wszystkich maturzystów Matce Bożej. Tekst „Aktu Zawierzenia” odczytał ks. Stanisław Piekielnik:

– „Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko…” – wołamy dziś do Ciebie, Maryjo, nasza najlepsza Matko, Matko pięknej miłości, Panno Niepokalana. Wołamy dziś w imieniu młodzieży maturalnej Diecezji Radomskiej, by upraszać Twojej matczynej opieki na czas egzaminu dojrzałości, na czas życiowych wyborów i rozeznawania dróg powołania. Miały być tu tysiące młodych ludzi przygotowujących się do dorosłego życia… chcieli pielgrzymować do Twojego tronu na Jasnej Górze… dołączyć do milionów pielgrzymów, którzy od wieków przychodzą do Ciebie powierzając samych siebie, swoich bliskich i prosząc o opiekę. Jednak po raz kolejny, z powodu epidemii koronawirusa, nie mogła się odbyć w zwykłej formie nasza diecezjalna pielgrzymka… Ale wszyscy chcemy w tej godzinie stanąć przed Tobą, kochana Matko i nasza Opiekunko: my tu na Jasnej Górze i setki maturzystów – w swoich domach, blisko swoich najbliższych: rodziców, rodzeństwa, łącząc się duchowo dzięki przekazowi medialnemu. Chcemy wszyscy powiedzieć, że jesteśmy przy Tobie, czuwamy i pamiętamy i prosimy: Matko pięknej miłości, opiekuj się nimi! – mówił ks. Piekielnik.

Ks. Stanisław Piekielnik, Akt Zawierzenia:

Maturzystów, ich bliskich oraz nauczycieli i wychowawców zapraszamy na Msze św. w pierwsze trzy dni matur, czyli 4, 5 i 6 maja. O godz. 6.00 w katedrze radomskiej bp Marek Solarczyk będzie sprawował Eucharystię w intencji maturzystów (transmisja codziennie na antenie Radia Plus Radom). Również w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego (ul. Górnicza w Radomiu) w te same dni o godz. 19.00 będą sprawowane Msze święte w intencji maturzystów. Ponadto duszpasterze akademiccy udzielają indywidualnego błogosławieństwa na czas matur wszystkim, którzy o to poproszą.

Zdjęcia: TT Jasna Góra / o. Michał Bortnik (BPJG)

Bp Marek Solarczyk. Msza św. w intencji maturzystów Diecezji Radomskiej. Kaplica Matki Bożej. Foto: o. Michał Bortnik / BPJG