MIRÓW – Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej

• Wikariusz:
    • ks. dr Tadeusz Tomasz Rojek

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Mirów, Mirów Nowy, Mirów Stary, Mirówek, Rogów, Zbijów Duży, Zbijów Mały.
  • Odpusty:
    • MB Częstochowskiej (26 sierpnia),
    • św. Andrzeja Boboli (16 maja)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 6 stycznia
  • Historia:

Mirów od średniowiecza był własnością biskupów krakowskich. W tutejszej rezydencji – zapewne letniej – biskupi wystawiali dokumenty, np. 2 VIII 1641 r. bp Jakub Zadzik wydał przywilej dotyczący Jastrzębia. Tymczasowa kaplica pw. św. Andrzeja Boboli powstała w 1948 r. z dawnego podworskiego budynku gospodarczego. W tym samym roku bp Jan Kanty Lorek erygował parafię w Mirowie z wiosek wydzielonych parafii Jastrząb. Organizatorem parafii i budowniczym kaplicy, a potem kościoła był ks. Bonawentura Stachura. W 1959 r. pożar zniszczył częściowo kaplicę, która szybko została odbudowana. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, wg projektu arch. Władysława Pieńkowskiego z Warszawy, zbudowano w latach 1979–1985 wysiłkiem parafian pod kierunkiem ks. Bonawentury Stachury. Poświęcenia świątyni dokonał 27 X 1985 r. bp Edward Materski. Kościół jest zbudowany z żelazobetonu i cegły.

MAPA DOJAZDU: