„Misja. Ksiądz Marceli Prawica” – niezwykły album o niezwykłym misjonarzu

1043
Okładka albumu „Misja. Ksiądz Marceli Prawica”. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Album upamiętniający ks. prał. Marcelego Prawicę, misjonarza, który blisko 45 lat pracował w Zambii, przygotowała fundacja „Misja i Pamięć ks. Marcelego Prawicy”.

Ks. prał. Marceli Prawica urodził się w 6 września 1939 r. w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. w Sandomierzu. W 1972 r. rozpoczął posługę misyjną w Afryce. „W Zambii, w ośrodku misyjnym pośrodku buszu, w Chingombe przeżył blisko 45 lat. Tamtym ludziom oddał wszystko: swój talent, zdrowie, siły, a nade wszystko swoją miłość i gorliwość apostolską. Wzorem do naśladowania, mistrzem i wsparciem był mu Bóg. Starał się jak On kochać tych ludzi i czuć jak sam Chrystus, ufając Mu bezgranicznie. Ksiądz Marceli za swoje oddanie cieszył się odwzajemnioną miłością, a u przełożonych wielkim uznaniem, nazywano go już za życia «legendą afrykańskich misji»” (napisała we „Wprowadzeniu” do albumu Zofia Münnich). W tym roku przypada piąta rocznica śmierci misjonarza.

Album ma przypomnieć i przybliżyć postać ks. Marcelego. Jednak nie należy go traktować jako dokumentu historycznego – na co zwracają uwagę autorzy – ale jest to „świadectwo życia wyjątkowego misjonarza”. „Jest on też próbą zrozumienia charyzmatu ks. Marcelego, który całe życie kierował się słowami Ewangelii «Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili» (Mt 25,40) i miał dar widzenia Boga w każdym człowieku”.

Na kilkudziesięciu fotografiach zaprezentowano blisko 45-letnią posługę misyjną ks. Marcelego w Zambii. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów dr. Lecha Lipca (koneckiego lekarza i przyjaciela księdza Marcelego), a także Rafała Borkowskiego, Ramonda Ngosa Manyiki, Marzeny Kądzieli i z archiwum Chingombe Mission. Część z nich można było obejrzeć na wystawie, którą trzy lata temu przygotowano w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich. Każde zdjęcie opatrzono cytatem pochodzącym w dużej części ze starotestamentalnej Księgi Psalmów.

– Ulubioną modlitwą ks. Prawicy był brewiarz, wiele razy spotykamy go odwracającego karty jakże mocno zaczytanej księgi zawierającej głównie Psalmy. Stąd pomysł, aby cały album nasycony został urywkami Psalmów. – napisała Zofia Münnich.

W albumie znajduje się również kilka tekstów, których autorami są m.in. bp Piotr Turzyński, ks. prof. Marek Jagodziński i Krzysztof Obratański. Na ostatnich stronach zamieszczono refleksje siostry Mary Anne Katiti zambijskiej zakonnicy, która współpracowała z ks. Marcelim.

W końcowej części swojego opracowania ks. Marek Jagodziński przypomniał słowa ks. Mirosława Bujaka, misjonarza z Kamerunu, którą napisał w dniu pogrzebu ks. Marcelego, 22 września 2017 roku:

„Odszedł Misjonarz. Człowiek Afryki. (…) Ks. Prawica był gigantem człowieczeństwa i inspirował do Dobra. (…) Ks. Prawica wyniósł pracę misjonarza na wyżyny. Mam to poczucie, że był człowiekiem z jakby już jednak innego świata. Ze świata, który, niestety, ma się wrażenie, chyba odchodzi w przeszłość. Dzisiaj jesteśmy już jakby inni… (…) Ks. Marceli odszedł, choć jego duch pozostaje i inspiruje. Nadal, z tamtego świata, uśmiecha się do nas i nas pociąga. Jest i pozostanie ważnym punktem odniesienia. Dzisiaj, nawet w odległym buszu, zgiełk dzisiejszego świata wdziera się również bezlitośnie. Co zrobić, by ocalić spuściznę po ks. Prawicy? Każdy musi, niestety, znaleźć swoją własną odpowiedź”.


Album „Misja. Ksiądz Marceli Prawica” wydało Wydawnictwo Diecezji Radomskiej AVE. Można go nabyć jako cegiełkę składając darowiznę na rzecz fundacji „Misja i Pamięć ks. Marcelego Prawicy” (nr konta: 24 8494 0003 2001 0028 6576 0001. Więcej informacji na temat albumu udziela Jan Nowak, prezes fundacji (jan.nowak@pro.onet.pl).

Album już trafił do Papieskich Dzieł Misyjnych.