Radomski gotyk w Muzeum im. J. Malczewskiego

619

Wernisaż wystawy „Ostra sztuka. Gotyk na Ziemi Radomskiej” odbędzie się w czwartek, 24 lutego. Nową wystawę w Muzeum im. J. Malczewskiego będzie można oglądać do 15 czerwca 2022 r.

Nowa wystawa, przygotowana w radomskim Muzeum im. J. Malczewskiego, w  jest przewodnikiem po architekturze i sztuce gotyku na obszarze przedrozbiorowego powiatu radomskiego, czyli między rzekami Wisłą, Pilicą i Iłżanką.

Autorzy wystawy zabierają zwiedzających w podróż po miejscach, w których do dziś zachowane są zabytki gotyckie: kościoły (np. Sienno, Szydłowiec, Chlewiska, Wieniawa, Radom), zamki (m.in. Iłża, Solec, Szydłowiec) oraz obiekty średniowiecznego wystroju i wyposażenia: obrazy, rzeźba czy detale architektoniczne.

Śladami gotyku poprowadzą historycy sztuki i oni przekażą, nam współczesnym, jej barwność i złożoność, prezentując m.in. Piękne Madonny ze Skrzynna i Szydłowca. Najstarszą eksponowaną rzeźbą jest pochodząca z radomskiej bramy krakowskiej Matka Boska z Dzieciątkiem z XIV w.

Będzie można zobaczyć również sakralne wyroby kamienne (m.in. chrzcielnice i kropielnice). Wystawę o sztuce gotyku uzupełniają naczynia liturgiczne, m.in. unikatowy kielich z XV w. oraz bogato zdobione monstrancje wieżyczkowe.

Archeolodzy zwrócą uwagę odwiedzających na dekoracyjne kamienne detale odkryte podczas badań wykopaliskowych na zamkach w Iłży, Janowcu i Radomiu.

Niewątpliwym atutem ekspozycji są profesjonalne fotografie obiektów oraz fragmentów architektury, których nie udało się pokazać.

Wernisaż wystawy „Ostra sztuka. Gotyk na Ziemi Radomskiej” odbędzie się w czwartek, 24 lutego 2022 r., o godz. 17.00 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego (Rynek 11; Radom). Wystawę będzie można oglądać do 15 czerwca 2022 r.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Bp Marek Solarczyk, Biskup Radomski i Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.