MNISZEW – Parafia pw. św. Rocha

• Proboszcz:
    • ks. kan. Czesław Niewczas

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
    • 18.00 (zima 15.30)
  • Dni powszednie:
    • 18.00 (zima 15.30)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Chmielew Dolny i Górny, Gruszczyn, Kępa Skórecka, Mniszew, Rękowice
  • Odpusty:
    • św. Józefa Oblubieńca NMP (19 marca – w kościele św. Józefa),
    • św. Rocha (16 sierpnia),
    • MB Różańcowej (pierwsza niedziela października)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • poniedziałek po III Niedzieli Adwentu
  • Kościół filialny:
    • pw. św. Rocha,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 9.30; inne dni – 19.00 (zima 16.30)
Kościół pw. św. Rocha w Mniszewie. Foto: Piotr Kaszuba
  • Historia

Najstarsze wzmianki o Mniszewie znajdują się w trzynastowiecznych dokumentach biskupa poznańskiego Boguchwała II. Janusz, książę mazowiecki, za zasługi rycerza Ścibora, dziedzica Mniszewa, nadał tej wiosce w 1382 r. prawo chełmińskie. Tradycja miejska przetrwała jeszcze do XVIII w. Parafia powstała tu w XIV w. Drewniany kościół na murowanych fundamentach pw. św. Andrzeja Apostoła, z fundacji Adama Lubicz Mniszewskiego, kasztelana liwskiego i czerskiego, istniał w innym miejscu w XVI w. i został zatopiony katastrofalnym wylewem Wisły w 1767 r. Kolejny modrzewiowy kościół pw. św. Rocha z 1768 r., fundacji księcia Franciszka Ferdynanda Lubomirskiego miecznika i chorążego wielkiego koronnego, był poświęcony przez ks. Mireckiego, dziekana z Grójca. Ten z kolei zniszczyli Niemcy, Austriacy i Węgrzy w 1914 r. Po wojnie, w latach 1934–1944, został odnowiony i bogato uposażony, ale spłonął 22 IX 1944 r. od niemieckich pocisków zapalających. W 1946 r. wzniesiono prowizoryczną kaplicę. Nowy kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP zbudowano w latach 1980–1990 na skraju Mniszewa wg projektu arch. Tadeusza Derlatki i konstr. Witolda Owczarka, staraniem ks. Stanisława Mnicha. Pobłogosławił go w 1991 r. bp Edward Materski. Dedykacji świątyni dokonał bp Henryk Tomasik 4 X 2015 r. Kościół jest zbudowany z żelbetonu, wypełniony czerwoną cegłą.

MAPA DOJAZDU: