Msza św. w kościele pw. św. Jana Pawła II w Radomiu

Bp Henryk Tomasik. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Dziękujemy za wspaniałego przewodnika po drogach Ewangelii – za św. Jana Pawła II. – mówił bp Henryk Tomasik, który w budującym się kościele pw. Jana Pawła II na radomskim Sadkowie przewodniczył Mszy św. w przeddzień 100. Rocznicy urodzin Papieża-Polaka.

Epidemia koronawirusa nie pozwoliła wszystkim parafianom wziąć udział w uroczystej celebrze, jednak wprowadzone nowe przepisy pozwoliły na zwiększoną liczbę wiernych. Duszpasterze zapewnili również tym, którzy nie mogli przyjść osobiście oraz chorym, możliwość duchowej łączności poprzez transmisje internetową.

Uczestników liturgii w nowej świątyni przywitał ks. Dariusz Olender, proboszcz jedynej w naszej diecezji parafii, której patronuje św. Jan Paweł II.

Ks. Dariusz Olender, powitanie:

W homilii biskup Henryk Tomasik dziękował za pontyfikat św. Jana Pawła II.

– Dziękujemy za wspaniałego przewodnika po drogach Ewangelii – za św. Jana Pawła II. Odegrał on niezwykle ważną rolę w historii Kościoła, świata, naszej Ojczyzny. Kształtował postawę wielu osób. Dziękujemy Panu Bogu za dzień urodzin Ojca Świętego, ale też za to, co dokonało się 16 października 1978 roku. Konklawe, ku wielkiemu zaskoczeniu całego świata, wybrało Polaka. O wielkości tego pontyfikatu świadczy przede wszystkim to, w jaki sposób św. Jan Paweł II realizował misję powierzoną św. Piotrowi przez Chrystusa. „A ty utwierdzaj braci w wierze”. To jest największy wymiar tego pontyfikatu – utwierdzanie wszystkich w wierze w Jezusa Chrystusa. Św. Jan Paweł II mówił do młodzieży: „Ja jestem wśród was po to, aby mówić wam o Chrystusie”. To był zawsze najważniejszy temat każdego orędzia, każdego światowego dnia młodzieży i wszystkich pielgrzymek. To do nas Polaków Ojciec Święty mówił o potrzebie kształtowania naszego dziedzictwa, naszej kultury w duchu Ewangelii. Z całą pewnością chciałby powtórzyć to, że osoby Jezusa Chrystusa nie można wyeliminować z żadnego miejsca na kuli ziemskiej. Chciałby nam powiedzieć tu – w budującej się świątyni – coś bardzo ważnego – prawdą zasadniczą jest to, że to Eucharystia buduje kościół. Święty Jan Paweł II bardzo często mówił o tajemnicy Eucharystii – to właśnie dla niej i ze względu na nią wznoszone są nasze świątynie. Z całą pewnością chciałby powiedzieć to, co wypowiedział w Nowej Hucie. Mówił wówczas: „Kościoły, które budujecie, budowaliście i będziecie budować są znakiem waszej wiary. Wybudowaliście kościół, a życie wypełnijcie Ewangelią”. Popatrzmy, jak bardzo aktualne są te wskazania św. Jana Pawła II. Także teraz, w tej trudnej sytuacji. Powoli, wspólnie będziemy podejmowali ten wielki wysiłek, aby przejść od kościoła wirtualnego do realnego. – powiedział bp Henryk Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Na zakończenie Mszy św. biskup Henryk Tomasik odmówił Litanię do św. Jana Pawła II i udzielił błogosławieństwa relikwiami świętego Papieża-Polaka.

Inspiratorem powstania parafii na Sadkowie był bp Edward Materski, który już w 1984 r. czynił starania do stworzenia w okolicach radomskiego lotniska wojskowego placówki duszpasterskiej. W 1985 r. zakupiono ziemię na cele kościelne, jednak władze komunistyczne nie wyrażały zgody na budowę w tym miejscu świątyni. 24 grudnia 1985 r., w godzinach rannych grupa ok. 50 osób z miejscowości Natolin i Sadków wraz z ks. Mieczysławem Głogowskim postawiła krzyż i z przygotowanych elementów zbudowała drewnianą kaplicę, którą dwa dni później (26 grudnia) pobłogosławił bp Edward Materski. W kolejnych latach, mimo sprzeciwu władz, kaplicę rozbudowywano. W Boże Narodzenie 1989 r. bp Edward Materski erygował parafię, której patronami zostali św. Cyryl i Metody. Zmiany wezwania parafii dokonał Biskup Henryk Tomasik 5 czerwca 2011 r. tytuł św. Jana Pawła II.

Budowę kościoła rozpoczęto w 2009 r. Projekt przygotowali architekci Jerzy Biedroń i Jerzy Kosior, a wystrój świątyni zaprojektowała pracownia artystyczno-rzeźbiarska Andrzeja Pasonia ze Starego Sącza. 22 października 2012 r. bp Henryk Tomasik wmurował w ściany kościoła kamień węgielny oraz akt erekcyjny. Budową zajął się obecny proboszcz ks. Dariusza Olędra przy udziale parafian.

Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "unauthorized_client",
  "error_description": "Unauthorized"
See here for documentation.