Na razie jest ich sześciu

Kandydaci na pierwszy rok studiów w seminarium z zarządem. Foto: Radosław Mizera / Radio Plus Radom

Sześciu kandydatów złożyło dokumenty i przeszło egzamin wstępny do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. W poniedziałek, 19 lipca, odbyła się pierwsza tura egzaminów. Nabór jeszcze trwa, a dokumenty można składać do 18 września.

Kandydaci to tegoroczni lub ubiegłoroczni maturzyści, a pochodzą z następujących parafii: bł. Annuarity w Radomiu, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Dąbrówce Nagórnej, św. Jadwigi Królowej w Radomiu, św. Doroty w Petrykozach koło Opoczna, św. Pawła w Radomiu i św. Mikołaja w Końskich.

Z nowych alumnów cieszy się ks. dr Marek Adamczyk, rektor radomskiego seminarium:

– Jeżeli przychodzi do seminarium młody mężczyzna, który chce swoje życie ofiarować Panu Bogu w sytuacji społecznej, kulturowej, która wcale nie jest taka prosta, oczywiście jest radość. To radość z zapału tych, którzy przychodzą, z takiej zwyczajnej ofiarności, gotowości. Dzisiaj przeżywaliśmy egzamin wstępny. To jest taki moment, kiedy trochę chcemy poznać wiedzę, intelektualne możliwości kandydatów do seminarium. To jest też moment bardzo ważny dla nich, dlatego że oni już się wcześniej zgłosili, przynieśli dokumenty. A teraz spotykają się razem. Ci, którzy przyszli w tej pierwszej turze, bo pamiętajmy, że będzie druga, poznają swoich formatorów, ale też poznają siebie nawzajem. Wiedzą, że właśnie w takim gronie, w takiej wspólnocie będą spędzać najbliższy czas i najbliższe lata, a być może – jeżeli Pan Bóg pozwoli – to będą wchodzić również w kapłaństwo. W biografiach tych osób, które dzisiaj przekroczyły progi seminarium, jest to bardzo ważny moment. I bardzo się tym momentem cieszymy. – mówi rektor.

Kandydaci podkreślają, że decyzja wstąpienia do seminarium kształtowała się przez wiele lat i w wielu miejscach. Wspominają zaangażowanie w rodzinnych parafiach i formację w różnych grupach młodzieżowych m.in. w Skautach Europy czy Ruchu Światło-Życie. Wskazują również na przykłady dobrych księży, których spotkali podczas formacji. Decyzję pomogły podjąć rekolekcje powołaniowe organizowane w seminarium, w których uczestniczyli.