„Nędzarz i madame”. Nowy film o św. Bracie Albercie

1010
Plakat "Nędzarz i madame".

Fundacja Lux Veritatis zrealizowała film biograficzny, poświęcony św. Albertowi Chmielowskiemu pt.: „Nędzarz i Madame”. Obraz wchodzi do kin 12 listopada br., w 32. rocznicę kanonizacji brata Alberta, której dokonał Jan Paweł II.

O filmie – z opisu producenta

Film „Nędzarz i madame” ukazuje niepowtarzalne losy Adama Chmielowskiego, artysty-malarza, który – w poszukiwaniu wolności i szczęścia – poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego siebie.

Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że nie tylko ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie, ale w chwilach największej sławy porzuca świat sztuki, aby „umrzeć dla świata” i oddać się służbie ludziom. Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak powstaje, jak feniks z popiołów, a wówczas – oszalały z miłości do drugiego człowieka – powraca w wielkim stylu jako Brat Albert – przyszły święty.

Epicką historię dopełniają jego przyjaciele – Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki, ale i oni – każdy na swój tragiczny sposób – dojrzeją do świadomości, że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia.

Do obejrzenia filmu zachęca jego reżyser, Witold Ludwig:

– Głównym przesłaniem filmu jest pragnienie wolności, które motywuje działania bohater i prowadzi do moralnego zwycięstwa. Zew wolności wiedzie go do powstania styczniowego, pozwala uciec fortelem z carskiej niewoli oraz powrócić z politycznego wygnania we Francji. Jego „wolny duch” uczyni go także artystą-malarzem i pozwoli zakosztować sławy. Ale i wówczas odczuwa niedosyt, by z czasem porzucić sztukę na rzecz: „większej wolności”. Wkrótce, „umiera dla świata” i udaje się do klasztoru jezuitów. Jednak i tam jego niepokorny duch dusi się w murach intelektualnego klasztoru. Targany wątpliwościami, załamuje się duchowo i uznany za obłąkanego trafia do zakładu psychiatrycznego. W końcu przywdziewa własny habit i staje się Bratem Albertem. Wszystko to staje się osią fabuły filmu: „Nędzarz i madame”. – mówi Witold Ludwig.

Wielkim atutem produkcji: „Nędzarz i madame” są legendy polskiej kinematografii i teatru. Pośród nich m.in. Krzysztof Wakuliński, którego występ na ekranie urasta do rangi symbolu tego filmu i z pewnością wielu widzów poruszy do łez. A ponadto: Piotr Zajączkowski (Adam Chmielowski), Magdalena Michalik (Helena Modrzejewska) oraz Tomasz Błasiak (Józef Chełmoński), Paweł Tchórzelski (rtm. Leon Jabłoński), Mariusz Saniternik (ks. Władysław Czartoryski), Lech Dyblik (Grabarz Stepan), Radosław Pazura (Władysław Florkiewicz, Lekarz wojskowy), Jarosław Gajewski (Jan Jasiński, Dyrektor Teatru Krakowskiego), Witold Bieliński (o. Wojciech Maria Baudiss, jezuita).

Zapowiedź: