Niepełnosprawni dla św. Jana Pawła II

2 Memoriał Papieski. Foto: Magdalena Grudzińska

Miało być 9556, było… ponad 20 tysięcy długości basenu. Taki dystans pokonali niepełnosprawni w II. Memoriale Sportowym im. św. Jana Pawła II, który odbył się 23 października na radomskiej pływalni Neptun i w PSP nr 4.

– Św. Jan Paweł II był osobą niezwykłą. Na każdym etapie swojego pontyfikatu, potrafił nawiązać kontakt z dziećmi, młodzieżą, osobami niepełnosprawnymi, chorymi, starszymi… z każdym. Jego niezwykły pontyfikat trwał dokładnie 9665 dni czyli niespełna 27 lat. Właśnie tyle i w tym roku obrała sobie sztafeta pływacka i biegowa spotykająca się w Radomiu. – mówi Paulina Zalewska, koordynatorka II Memoriału.

Impreza rozpoczęła się Mszą św. w parafii pw. św. Stefana w Radomiu, by następnie o godzinie 11.00 spotkać się na pływalni „Neptun”.

– Trybuny, korytarze, basen, hol, szatnie wypełnione były wspaniałymi ludźmi chętnymi oddać hołd Papieżowi. Memoriał w tym roku zgromadził blisko 500 uczestników, wśród nich znalazły się placówki i szkoły specjalne, WTZ, DPS z Radomia, Jedlanki, Żarnowa, Drzewicy, Stalowej Woli, Jedlanki Starej, Pionek, Jasieńca Iłżeckiego Dolnego, Wierzbicy, Krzyżanowic oraz Starachowic. Tak silna i energiczna grupa ruszyła w II sztafecie pływackiej poświęconej Janowi Pawłowi II. – relacjonuje Paulina Zalewska.

Uczestnicy II. Memoriału pływali łącznie na 11 torach, pokonując swoje słabości dla Papieża Polaka. Zamiarem organizatorów było, aby uczestnicy w sztafecie biegowej lub pływackiej pokonali 9556 długości basenu – tyle dni Jan Paweł II był papieżem. Na koniec okazało się, że sztafety pokonały łącznie aż 20142 długości: z czego 6234 to wynik sztafety pływackiej, a 13908 – sztafety biegowej. Najmłodszy zawodnik biorący udział w Memoriale miał niespełna 3 lata. Każdy z biorących udział otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom uczestnictwa.

Cały projekt nie odbył by się bez pomocy i wsparcia ze strony wolontariuszy. Organizatorzy zgromadzili ponad 100 wspaniałych młodych ludzi z radomskich szkół: V LO im. Romualda Traugutta, I Liceum Ogólnokształcącego CNB – klasa mundurowa oraz PSP nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi i Caritas Diecezji Radomskiej.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie LATOROŚL we współpracy z Caritas Diecezji Radomskiej, Publiczną Szkoła Podstawową nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Radomiu i parafią pw. św. Stefana w Radomiu. Honorowy patronat nad imprezą objął Biskup radomski ks. Henryk Tomasik.

Memoriał został dofinansowany z Ministerstwa Sportu i Turystyki RP, Fundacji TESCO, wsparcia za strony MOPS oraz PCPR.

Zdjęcia: Magdalena Grudzińska

Failed to get data. Error: