Wiosną zakwitną kolorem nadziei

Sadzenie żonkili. Foto: Marta Deka / FOTO Gość

Obok Radomskiego Centrum Onkologii, przy Zespole Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej na Wacynie w Radomiu po raz kolejny przygotowano „Pole Nadziei”. Uczniowie pierwszych klas zasadzili cebulki żonkili.

„Pola Nadziei” to międzynarodowa akcja mająca na celu pomoc osobom chorym na raka. Zasadzone jesienią żonkile zostaną ścięte, a w Niedzielę Palmową odbędą się kwesty, podczas których rozdawane będą te żółte kwiaty – symbol nadziei. Pieniądze zebrane podczas zbiórki pomogą Caritas Diecezji Radomskiej w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego dla chorych.

– Na rabacie jest już około 300 kwiatów. W tym roku poszerzyliśmy ją i dosadziliśmy kolejne 100. Włączając się w akcję, chcemy propagować pomoc osobom chorym na raka, chodzi nam też o edukację. Cebulki sadzą uczniowie pierwszej klasy. Wcześniej nie mieli kontaktu z sadzeniem roślin. Uczniowie będą pielęgnowali te rośliny, a na wiosnę będziemy je ścinać i rozdawać podczas kwesty – mówi Teresa Siara, nauczyciel z ZSAiGŻ..

W Radomiu żonkile posadzono po raz siódmy. Przez sześć lat udało się zebrać ponad 140 tys. zł. Dzięki tym funduszom zakupiono m.in. łóżka specjalistyczne, wózki inwalidzkie, balkoniki, kule, koncentratory tlenu, materace. Wiosną tego roku rozprowadzono 12 tys. żonkili, a w akcję włączyło się ponad 40 szkół i parafii naszej diecezji.

– Dziękujemy wszystkim, którzy włączają się w akcję wspierania i solidaryzowania się z osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe: dyrektorom szkół, nauczycielom, wolontariuszom i darczyńcom. Cieszymy się, że dzięki nim możemy pomagać osobom chorym i ich rodzinom. Poprzez tę akcję chcemy pozyskać fundusze na specjalistyczny sprzęt do naszych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego na terenie diecezji, a także kontynuować edukację i uwrażliwienie społeczeństwa na los nieuleczalnie chorych. Jeżeli ktoś ma niepotrzebny sprzęt w swoim domu, np. wózki inwalidzkie, kule, balkoniki, zachęcam, by przekazał je do naszej wypożyczalni. Na pewno przydadzą się chorym – mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.