Nowy przeor opactwa w Wąchocku

637
O. Fabian Skowron OCist. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W poniedziałek, 15 marca, ojciec opat Eugeniusz Augustyn mianował na przeora opactwa cystersów w Wąchocku. Został nim o. Fabian Skowron.

– Po ponad rocznym wakacie na urzędzie przeora, opat mianował na to stanowisko o. Fabiana Skowrona. Ojca Fabiana oraz całą nasz wspólnotę z Ojcem Opatem na czele polecamy Waszej modlitwie. – czytamy na stronie internetowej opactwa w Wąchocku.

Ojciec Fabian Skowron pochodzi z parafii pw. św. Jerzego w Szczeglicach (diec. sandomierska). Do zakonu cystersów wstąpił w 2012 roku. W roku 2018 złożył śluby wieczyste, a w czerwcu 2020 r. przyjął święcenia kapłańskie. W opactwie wąchockim jest rzecznikiem prasowym. Jako przeor będzie pełnił funkcję zastępcy opata.

– O ile opat skupia się bardziej nad życiem duchowym, to przeor zajmuje się życiem codziennym braci. Zadania przeora skupiają się na organizacji życia materialnego i przydziale zadań zakonnikom po ślubach wieczystych. Młodszymi braćmi opiekuje się mistrz nowicjatu. Przeor, zgodnie regułami cystersów, podczas liturgii zasiada na drugim co do ważności miejscu przy ołtarzu, czyli naprzeciw przeora. – wyjaśnia ojciec Fabian na antenie Radia Kielce.