OROŃSKO – Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Orońsku. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

KONTAKT:

• Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Orońsku
    • ul. Brandta 36,
    • 26-505 Orońsko
    • woj. mazowieckie
  • T: +48 48 618 40 17
  • E: parafiaoronsko@interia.pl
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. kan. Bolesław Mikrut
  • Wikariusz:

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 11.30;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 17.30 (od października do kwietnia – 16.30);
    • 18.00 (od października do kwietnia – 17.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Chronów Kol., Dobrut, Guzów, Krogulcza Mokra, Krogulcza Sucha, Orońsko, Śniadków, Wólka Guzowska.
  • Odpusty:
    • Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • środa po III Niedzieli Adwentu
  • Kościół filialny:
    • pw. św. Maksymiliana Kolbe w Guzowie,
      • Msze św. w niedziele o godz. 15.00
  • Historia:

Orońsko stanowiło w średniowieczu własność Andrzeja Starościńskiego herbu Abdank, potem Jana Kyczkowskiego. Dziesięcina była oddawana do opactwa w Wąchocku i w części dla parafii Kowala, do której pod względem kościelnym należało Orońsko. Kaplica drewniana, kryta gontem istniała w Orońsku prawdopodobnie od XVII w., ale jako zniszczona została rozebrana w I połowie XIX w. Kaplica prywatna na terenie parku dworskiego została wzniesiona w 1841 r. wg projektu Franciszka Ksawerego Christianiego, właściciela dóbr Orońsko. Była to budowla późnoklasycystyczna w typie świątyni greckiej, umieszczono w niej płyty epitafijne i pamiątkowe z XIX w. W kaplicy tej wikariusze z Kowali sprawowali nabożeństwa dla miejscowej ludności od 1945 r. Po wybudowaniu kościoła parafialnego kaplica została przywrócona zespołowi podworskiemu. W 1954 r. zamieszkał w Orońsku ks. Józef Janicki. Parafia została erygowana 5 III 1957 r. przez bp. Jana Kantego Lorka z wydzielonych wiosek parafii Kowala i Mniszek. Budowa kościoła, trwająca w latach 1959–1960, została wstrzymana przez władze komunistyczne. Obecny kościół zbudowano w latach 1974–1978 w innym miejscu. Świątynia powstała wg projektu arch. Władysława Pieńkowskiego i Konstantego Jankowskiego z Warszawy. Wybudowano ją staraniem ks. Zbigniewa Zasonia, który w 1972 r. został mianowany proboszczem w Orońsku. Poświęcenia kościoła dokonał 13 VIII 1978 r. sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. Świątynia jest wybudowana na planie asymetrycznego prostokąta, nawa główna i boczne wyodrębnione są pięcioma wysokimi kolumnami, wykonana jest z kamienia.

MAPA DOJAZDU: