Tuż przed IX. Apelem Młodych

Apel Młodych 2018. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Biskup Radomski Henryk Tomasik zaprasza na IX. Apel Młodych. Spotkanie młodzieży z Diecezji Radomskiej odbędzie w sobotę 14 września na Placu Corazziego przed Urzędem Miejskim w Radomiu.

– Młodzież potrzebuje wspólnoty, młodzież potrzebuje doświadczenia wspólnoty wiary, ale i doświadczenia wiary we wspólnocie i temu służy Apel Młodych. Koncert, śpiewy, zabawa to niezwykle ważne. Zawsze ważne są też pewne treści – katecheza, świadectwo innych osób i zawsze pięknym momentem naszych apeli jest adoracja Najświętszego Sakramentu, bo to jest centrum – obecność Chrystusa. Wszystko powinno zmierzać do tego, żeby każdy z nas był bliżej Chrystusa – powiedział Bp Henryk Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” w Radiu Plus Radom.

Hasło tegorocznego Apelu Młodych to: „Jezus żyje!”. Dlaczego, tłumaczy ks. Mariusz wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

– Jaka jest podstawowa prawda naszej wiary? To, że Jezus żyje. Takie hasło w sumie podpowiedział nam papież Franciszek. Tak otwiera bowiem list do młodych. To hasło ma wzbudzić w nas taką dobrą wątpliwość: czy rzeczywiście On żyje we mnie, w moim świecie, w moim życiu, w mojej codzienności? To co się dzieje na Apelu jest genialnym pokazaniem, że Jezus powinien żyć, że nie jest jakimś abstraktem. Apel musi doprowadzić nas nie tylko do prawdy, że Jezus żyje, ale z tego ma wynikać przede wszystkim to, żebyśmy i my chcieli żyć przez tego Pana Jezusa – wyjaśnia ks. Mariusz Wilk.

Przez 9. lat Apel Młodych wypracował swoją niepowtarzalną formułę: to koncert „Nieziemskie granie”, jest spotkanie z Gościem i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem.

– Fenomen polega na tym, że nie robimy żadnych atrakcji. Pokazujemy, że Kościół może być piękny z tym, co ma, bez jakiegoś wydziwiania. – mówi Otylia Sałek z Rady Młodzieżowej Diecezji Radomskiej.

A jutro już o 17.00 usłyszymy zespół „Prosto z Mostu”, który wprowadzi w klimat Apelu Młodych i koncertu Zespołu „Nieziemskiego Grania” (18.00).

Gościem specjalnym będzie Jasiek Mela – porażony prądem jako 13-latek, przeszedł amputację ręki i nogi, a mimo fizycznej słabości wspina się na kolejne szczyty (z Markiem Kamińskim zdobył oba bieguny Ziemi, wspiął się na Kilimandżaro, Elbrus i El Capitan oraz przebiegł New York City Marathon) i pomaga innym.

Nie zabraknie wspomnień ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

W drugiej części Apelu wystąpi zespół „Jak Najbardziej” – księża poprowadzą adorację Najświętszego Sakramentu i uwielbienie po niej.

W parku przy muszli koncertowej tradycyjnie zorganizowana zostanie „strefa modlitwy i pojednania”; tam przez cały koncert będzie trwać adoracja Najświętszego Sakramentu, i będzie można przystąpić do spowiedzi.