Otwarcie wystawy „Ostra sztuka. Gotyk na Ziemi Radomskiej”

868
Bp Marek Solarczyk i ks. Michał Krawczyk. Otwarcie wystawy „Ostra sztuka. Gotyk na Ziemi Radomskiej”. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Wernisaż wystawy „Ostra sztuka. Gotyk na Ziemi Radomskiej” odbędzie się w czwartek, 24 lutego. Wystawę przygotowało Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Obecny na otwarciu bp Marek Solarczyk powiedział:

– Szanowni państwo, ta dzisiejsza wystawa jest okazją do radości i wdzięczności, że tak wiele śladów sztuki gotyckiej przetrwało i jest zachowanych tutaj, na naszych ziemiach. Przy tej okazji jest to wielki ukłon i podziękowanie dla wszystkich, zaangażowanych w opiekę nad wydobyciem, zachowaniem i nad renowacją, ale również i nad ekspozycją tego ogromnego dziedzictwa, które na całe szczęście mamy. Ta wystawa to zachęta, abyśmy potrafili zobaczyć w tych wszystkich dziełach zaprezentowanych na wystawie wyjątkowe świadectwo wiary i pobożności naszych przodków. – mówił bp Marek.

W przygotowanie wystawy zaangażował się prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Konserwator Zabytków, we współpracy z Małgorzatą Cieślak-Kopyt, kurator wystawy. Wystawa jest „przewodnikiem po architekturze i sztuce gotyku na obszarze przedrozbiorowego powiatu radomskiego, czyli między rzekami Wisłą, Pilicą i Iłżanką”. Autorzy ekspozycji zabierają odwiedzających muzeum w podróż po miejscach, w których do dziś zachowane są zabytki gotyckie: kościoły (np. Sienno, Szydłowiec, Chlewiska, Wieniawa, Radom), zamki (m.in. Iłża, Solec, Szydłowiec) oraz obiekty średniowiecznego wystroju i wyposażenia: obrazy, rzeźba czy detale architektoniczne.

Wystawę pt. „Ostra sztuka. Gotyk na Ziemi Radomskiej” można oglądać do 15 czerwca 2022 roku. Do jej obejrzenia zachęca ks. Michał Krawczyk, Diecezjalny Konserwator Zabytków.

– Na ekspozycji zostało zaprezentowanych wiele zabytków sztuki sakralnej z terenu diecezji radomskiej. Zachęcam wszystkich duszpasterzy do odwiedzenia ekspozycji i poznania dziedzictwa historycznego ziemi radomskiej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej muzeum. – mówi ks. Krawczyk.

Jak podają organizatorzy wystawie towarzyszyć będzie albumowe wydawnictwo, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych i klas VI-VIII szkół podstawowych przygotowano lekcje muzealne pt. „Architektura i sztuka gotyku polskiego na tle innych państw europejskich” oraz warsztaty dla dzieci młodszych.

 
Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "unauthorized_client",
  "error_description": "Unauthorized"
}
See here for documentation.