Pamięci radomskich robotników i ks. Romana Kotlarza

4256
Msza św. w 43. rocznicę radomskiego Czerwca'76. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Biskup Henryk Tomasik przewodniczył Mszy św. przy pomniku „Ludzi Skrzywdzonych” podczas obchodów 43. rocznicy protestu Radomskiego Czerwca’76. W uroczystościach uczestniczyło również Premier Mateusz Morawiecki.

W homilii bp Henryk Tomasik przypomniał tło i przebieg protestu z 25 czerwca 1976 roku w Radomiu.

– Wówczas Polak podniósł rękę na swojego brata. To nasza przegrana. To wielka tragedia. Wspominamy te wydarzenia z bólem. Modlimy się za Polskę i nasze miasto, aby było miejscem dla Chrystusa, który jest Księciem Pokoju. Patrzymy na 1976 rok. To był czas, kiedy podejmowano próbę zdecydowanego wyeliminowania Chrystusa z życia publicznego w naszej ojczyźnie. To doprowadziło do tragedii. Dzisiaj z bólem słyszymy słowa, które domagają się wyłączenia Kościoła i wartości chrześcijańskich z życia publicznego – powiedział bp Henryk Tomasik.

Bp Tomasik przypomniał również postać Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza, proboszcza z Pelagowa, który błogosławił strajkujących robotników Radomia, a za swoje zaangażowanie na rzecz poprawy ich losu przypłacił życiem. Pasterz zachęcił do modlitwy o beatyfikację ks. Kotlarza, męczennika tamtego czasu.

– Publicznie wystąpił w obronie tych, którzy zostali skrzywdzeni. Ks. Roman był represjonowany. Umarł 18 sierpnia 1976 roku. Zapamiętajmy tę datę, bo to dzień modlitwy o beatyfikację ks. Kotlarza – mówił bp Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

 

W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

– Dziękuję w imieniu dzisiejszych pokoleń młodych Polaków, którzy znają tamte wydarzenia z historii. Bez tamtej odwagi, bez determinacji nie byłoby dzisiejszej wolności. Chylę czoło przed bohaterstwem wspaniałych Polaków tamtych lat – mówił premier.

Mateusz Morawiecki, przemówienie:

 

Po Mszy św. odczytano listy od Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, Marka Kuchcińskiego, Marszałka Sejmu RP i Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, a głos zabrali: Radosław Witkowski, prezydent Radomia, oraz Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia „Radomski Czerwiec’76”. Medalami „Pro Patria” za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Polski uhonorowano: Wojciecha Filę, Janusza Gregorczyka i Ryszarda Nowakowskiego.

Na zakończenie odczytano „Apel Pamięci”, a przy pomniku „Ludzi Skrzywdzonych” złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

 
Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "unauthorized_client",
  "error_description": "Unauthorized"
}
See here for documentation.