Październikowe spotkania z kulturą chrześcijańską

1084
Program TKCh 2019 prezentują (od lewej): Jakub Mitek, bp Piotr Turzyński i Wojciech Sałek. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Od 7 do 13 października w Radomiu odbędzie się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. W imieniu organizatora, czyli Stowarzyszenia Młyńska „Verum, Bonum, Pulchrum” o programie opowiadają bp Piotr Turzyński, Jakub Mitek i Wojciech Sałek.

– Bardzo się cieszę, że od lat udaje nam się na początku października spotkać z kulturą z akcentami chrześcijańskimi. To jest bardzo ważne, bo w dzisiejszym świecie takiego chaosu wartości, mgły aksjologicznej, chcemy pokazać, że chrześcijaństwo od początku leży u korzeni Europy i ma piękne wartości prawdy, dobra i piękna. Dlatego sięgamy po takich twórców i takie dzieła, w których chcielibyśmy te wartości pokazać. Stowarzyszenie Młyńska „Verum, Bonum, Pulchrum”, którego jestem członkiem, podejmuje trud skoordynowania grup i sponsorów, którym bliska jest kultura chrześcijańska. – mówi bp Piotr Turzyński.

Radomskie spotkania z kulturą chrześcijańską odbywają się co roku w październiku przed Niedzielą Papieską.

– W tym roku Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpoczniemy w poniedziałek 7 października o godz. 18.00 od spotkania z bp. Michałem Janochą w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga. Zakończymy tradycyjnie Dniem Papieskim w niedzielę 13 października w katedrze radomskiej: będzie uroczysta Eucharystia, a po niej koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II. – mówi bp Turzyński.

Paleta propozycji jest bardzo bogata: jest miejsce na architekturę, malarstwo, muzykę, teatr. O programie TKCh opowiadali Jakub Mitek z „Resursy Obywatelskiej” oraz Wojciech Sałek dziennikarz Radia Plus Radom, związani ze Stowarzyszeniem Młyńska.

– Bp Michał Janocha jest specjalistą w dziedzinie historii sztuki. Ksiądz biskup opowie o „polskim Gaudim”, czyli o Stanisławie Niemczyku – polskim architekcie, autorze oryginalnych projektów architektury sakralnej. We wtorek studentki z Duszpasterstwa Akademickiego zapraszają na spotkanie z Panią Lucyną Adamkiewicz – łączniczką Zgrupowania „Chrobry I”, więźniarką obozów Auschwitz i Gusen II. To spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Całkiem inną – w blasku Stwórcy”. A w środę zapraszamy do Resursy na film „Muzyka ciszy” o życiu Andrea Bocellego. – mówi Jakub Mitek.

– W piątek zapraszamy do kościoła Księży Filipinów na Mszę Świętą, a potem spotkanie z Mariuszem Drapikowskim. Mariusz Drapikowski jest artystą rzeźbiarzem, złotnikiem, bursztynnikiem. W jego pracowni powstały suknie do obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, figury, ołtarze, monstrancje. Opowie o swoich dziełach i zaprezentuje monstrancję „Królowa Pokoju” przeznaczonej do Medjugorie. Po spotkaniu odbędzie się Adoracja Najświętszego Sakramentu. – dodaje Wojciech Sałek.

Biskup Piotr zwrócił uwagę na dwa akcenty. Pierwszy to postać ks. Jana Ziei – wernisaż wystawy pt. „Moje imię Człowiek” o życiu kapłana, żołnierza Wojska Polskiego, kapelana Szarych Szeregów i AK, współzałożyciela „Komitetu Obrony Robotników” odbędzie się w piątek w „Resursie”. Drugi akcent – młodzieżowy: w sobotę o godz. 19.00 w Oratorium św. Filipa Neri (ul. Grzybowska 22) z koncertem muzyki chrześcijańskiej wystąpi zespół Play&Pray z Krakowa, a w niedzielę o godz. 16.00 w tym samym miejscu będzie można obejrzeć spektakl „Powrót Norwida” według dramatu Kazimierza Brauna w wykonaniu Teatru „Nie Teraz” z Tarnowa.

Pełny program tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej można znaleźć na naszej stronie: Tydzień Kultury Chrześcijańskiej – Cultura Porta Fidei – Radom 2019