PELAGÓW – TRABLICE – Parafia pw. MB Częstochowskiej

Kościół pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie - Trablicach. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

KONTAKT:

• Parafia pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie
    • Trablice 34a,
    • 26-624 Kowala Stępocina
    • woj. mazowieckie
  • T: +48 48 381 63 55
  • E: #
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. kan. Jan Podsiadło
  • Wikariusz:
    • ks. mgr Marcin Piwowarczyk
  • Rezydent:

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Ciborów, Kotarwice, Krychnowice, Ludwinów, Mazowszany, Pelagów, Potkanów, Trablice.
  • Odpusty:
    • MB Częstochowskiej (26 sierpnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 10 maja
  • Historia:

Pierwotna drewniana kaplica powstała tu w 1920 r. jako własność parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu. Pastor tej parafii w 1944 r. wydzierżawił tę kaplicę i szkołę na potrzeby religijne i duszpasterskie przesiedleńców ze Wschodu wyznania rzymskokatolickiego. Od 1951 r. zamieszkał przy kaplicy ks. Michał Skowron z tytułem wikariusza parafii pw. św. Teresy w Radomiu, w tym też czasie kaplica została przekazana na własność katolikom. Parafię rzymskokatolicką ustanowił 31 III 1957 r. bp Jan Kanty Lorek z wydzielonego terenu parafii pw. św. Teresy w Radomiu i parafii Kowala. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, wg projektu arch. Władysława Pieńkowskiego, inż. Mariana Szymanowskiego, konstr. inż. Krzysztofa Kakowskiego, inż. Eugeniusza Froma został zbudowany w latach 1983–1990, staraniem ks. Jana Dobrowolskiego. Dedykacji świątyni dokonał 23 VI 1996 r. bp Edward Materski. Kościół jest wzniesiony z kamienia i cegły. W latach 1961–1976 proboszczem parafii był ks. Roman Kotlarz, który po wielokrotnym pobiciu przez tzw. „nieznanych sprawców” zmarł w szpitalu po wydarzeniach Radomskiego Czerwca 1976 r.

MAPA DOJAZDU: