Pierwsza rocznica ingresu bp. Marka Solarczyka do radomskiej katedry

1. Rocznica ingresu ingresu bp. Marka Solarczyka. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Gromadzimy się jako wspólnota Kościoła diecezjalnego na Eucharystii, aby podziękować Bogu za miniony rok posługi pasterskiej Księdza Biskupa Marka i wypraszać dla niego potrzebne łaski w kierowaniu naszym Kościołem. – powiedział ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz katedry pw. Opieki NMP w Radomiu.

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Radomski Marek Solarczyk.

Na początku liturgii ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz radomskiej katedry, wspomniał najważniejsze daty sprzed roku oraz modlitwę w intencji biskupa diecezji.

– Tak jak rok temu, tak dziś pragniemy wołać: Panie Jezu Chryste, Pasterzu Swego Kościoła, wspieraj swoim błogosławieństwem naszego Biskupa Marka. Spraw, aby był prawdziwym ojcem rodziny diecezjalnej i przykładem apostolskiej gorliwości. Daj mu cnoty roztropności i cierpliwości. Udziel ducha mądrości dla owocnego głoszenia Twego słowa i kierowania diecezją. – powiedział proboszcz katedry.

Ks. Krzysztof Ćwiek, wprowadzenie:

W homilii Bp Marek Solarczyk rozważając czytania mszalne zatrzymał się nad tematem światła z jezusowej przypowieści.

– Chcemy przywołać ten obraz tego światła postawionego nie pod łóżkiem, nie pod korcem, ale na świeczniku. Jaśniejącego tą tajemnica Boga – Jego życia, Jego miłości, Jego łaski. Jego wierności, która się objawia w tak wielu dziełach… Dzisiaj chcemy jaśnieć tą wdzięcznością za te wszelkie dzieła i wszelkie dary jakie Pan Bóg ofiarował i ofiarowuje. I wierzymy, że będzie ofiarowywał… Stajemy z dziękczynieniem, ale i z prośbą, aby Bóg mocą swojego błogosławieństwa ożywiał nas nieustannie, zapalał i pomagał jaśnieć… Abyśmy byli tymi, którzy niosą światło Boga, którzy są dla innych znakiem tego światła. – mówił bp Marek.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Bp Marek podziękował obecnym na Mszy św. biskupom Henrykowi Tomasikowi i Piotrowi Turzyńskiemu oraz biskupowi Adamowi Odzimkowi, który łączył się duchowo. Dziękował kapłanom, osobom życia konsekrowanego, a także rodzicom oraz chorym i cierpiącym.

Na zakończenie Eucharystii życzenia w imieniu księży złożył ks. Marian Mazurkiewicz, proboszcz parafii św. Łukasza w Radomiu i dziekan Dekanatu Radom-Północ. Przypomniał w nich biskupie zawołanie: „Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy”.

– Coraz lepiej rozumiemy moc tych słów w posługiwaniu Ekscelencji w diecezji radomskiej. Dziękujemy Bogu za osobę księdza biskupa i za wszelkie dobro, które już się dokonało w naszej diecezji z udziałem naszego pasterza, jak choćby za Jerycho Rodzin. Wyrażamy naszą gotowość, aby służyć Bogu i diecezji wspomagając księdza biskupa w tej trudnej i odpowiedzialnej posłudze pasterskiej

ks. Marian Mazurkiewicz, życzenia:

Po Mszy św. życzenia złożyli przedstawiciele władz, stowarzyszeń, ruchów oraz osoby prywatne.

Bp Marek Solarczyk decyzją papieża Franciszka z 4 stycznia 2021 r. został mianowany Biskupem Radomskim. Jako piąty pasterz naszej diecezji jest bezpośrednim następcą bpa Henryka Tomasika; wcześniej urząd ten pełnili: bp Edward Materski, bp Jan Chrapek i abp Zygmunt Zimowski.

Kanoniczne objęcie Diecezji Radomskiej odbyło się 8 stycznia 2021 r. w Katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu, a ingres odbył się 27 stycznia 2021 r.

Failed to get data. Error: