PIONKI – Parafia pw. św. Barbary

• ks. mgr Marcin Cabaj
    • ks. mgr Konrad Jaśkiewicz

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.30;
    • 10.00;
    • 11.30;
    • 18.00
  • Święta zniesione:
    • 6.00;
    • 10.00;
    • 18.00 (zima – 17.00)
  • Dni powszednie:
    • 6.00;
    • 6.30;
    • 18.00 (zima – 17.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Pionki – ulice: Aleja Jana Pawła II, Brzozowa, Dębowa, Dolna, Fabryczna, Filtrowa, Jodłowa, Jordanowska, Kolejowa, Konopnickiej, Konstytucji 3 Maja, Kozienicka, Krucza, Legionistów, Mickiewicza (do nr 22), Obrońców Ojczyzny, Ogrodowa, Orzeszkowej, Parkowa, Pokoju, Radomska, Różana, Sienkiewicza (strona nieparzysta), Słowackiego, Sosnowa, Spokojna, Sportowa, Szpitalna, Szkolna, 15 Stycznia, Zakładowa, Zielona, Zwycięstwa, Żeromskiego
    • miejscowości: Płachty i Wincentów
  • Odpusty:
    • św. Barbary (4 grudnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 7 maja
  • Kaplica:
    • w szpitalu,
      • Msze św. w niedziele o godz. 7.00
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, kaplica,
      • Al. Jana Pawła II 1, 26-940 Pionki,
      • T: +48 48 312 17 21
  • Inne instytucje:
    • Dom Rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej „Betania”
  • Historia:

Początki duszpasterstwa w Zagożdżonie (dawna nazwa Pionek) sięgają 1924 r. i związane były z zapewnieniem opieki duszpasterskiej robotnikom budowanego w tamtym czasie zakładu produkującego proch. Wówczas to staraniem proboszcza Jedlni ks. Józefa Skoczewskiego ustawiono drewniany barak przerobiony z lokomotywowni. Posługę duszpasterską w tej kaplicy sprawowali początkowo księża z Jedlni. Od 1927 r. przy kaplicy w Zagożdżonie zamieszkał ks. Edward Ptaszyński jako wikariusz parafii Jedlnia z rezydencją w Zagożdżonie. Rozpoczął on przygotowania do stworzenia samodzielnej parafii, a wraz z Komitetem Budowy Kościoła i z pomocą miejscowego zakładu podjął działania organizacyjne zmierzające do rozpoczęcia budowy nowej świątyni. Pierwszy projekt kościoła został przygotowany przez miejscowego inżyniera Eugeniusza Czyża i technika Jana Kałaskę. Nie został on jednak zaakceptowany przez Kurię Diecezjalną w Sandomierzu. Wówczas prace projektowe zlecono arch. Stefanowi Szyllerowi. 12 V 1929 r. bp Marian Ryx erygował w Zagożdżonie nową parafię z wiosek wydzielonych z parafii Jedlnia i Sucha. Na patronkę nowej wspólnoty została wybrana św. Barbara. Budowa murowanego kościoła była prowadzona w latach 1928–1932 na terenie przekazanym przez miejscowy zakład. Świątynia powstała wg projektu arch. Stefana Szyllera. Jest to obiekt w stylu zmodernizowanego baroku z elementami neorenesansu polskiego. Murowany z cegły, tynkowany. Trójnawowy, bazylikowy. Trójprzęsłowy korpus z transeptem o ramionach zakończonych niewielkimi, trójbocznie zamkniętymi kaplicami. Główny ołtarz wykonał sztukator Antoni Chmielewski. Umieszczono w nim dużą figurę świętej Barbary z symbolami męczeństwa: mieczem, kielichem i wieżyczką u podnóża. Pierwszą liturgię w nowym kościele sprawowano 4 XII 1933 r. W tym samym roku, ze względu na zmianę nazwy miejscowości z Zagożdżon na Pionki, zmieniona została również nazwa parafii na św. Barbary w Pionkach. Kościół został uroczyście dedykowany przez sługę Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego 27 X 1957 r. W 1976 r. w świątyni były prowadzone prace konserwatorskie.

MAPA DOJAZDU: