Plebiscyt i warsztaty kolędowe zamiast festiwalu

560
Staropolskie Kolędowanie. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W związku z obostrzeniami związanymi z sytuacją epidemiologiczną został odwołany Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”. W zamian organizatorzy proponują internetowe warsztaty kolędowe oraz plebiscyt na najciekawszą interpretację staropolskiej kolędy.

Od 19 lat Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” wraz z Diecezjalną Komisją ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej Diecezji Radomskiej organizuje Ogólnopolski Festiwal Kolęd
i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”.

– Przygotowując jedyny tego typu festiwal w kraju staraliśmy się kultywować piękną polską tradycję wspólnego śpiewania kolęd, a także propagowaliśmy kolędę staropolską wśród instruktorów przygotowujących dzieci i młodzież do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Rokrocznie w przesłuchaniach eliminacyjnych do naszego festiwalu brało udział blisko 1500 wykonawców z Polski centralnej, Podkarpacia, Kielecczyzny i Lubelszczyzny. Niestety, w związku z obostrzeniami związanymi z sytuacją epidemiologiczną, zostaliśmy zmuszeni do odwołania tegorocznego festiwalu. – mówią organizatorzy.

Pomimo trudów związanych z pandemią, „Resursa Obywatelska” przygotowała dla wszystkich zainteresowanych cykl profesjonalnych warsztatów kolędowych, które w formie filmów zostały udostępnione na kanale YouTube, na facebookowym profilu Resursy oraz na witrynie internetowej Ośrodka.

Do realizacji warsztatów zaproszono m.in. Krzysztofa Owczynika – śpiewaka, flecistę i pedagoga, dr Kingę Strychacz-Bogacz – etnomuzykologa z KUL, księdza Łukasza Leonkiewicza z prawosławnej parafii św. Jana Klimaka w Warszawie, ks. Dariusza Sałka – muzykologa, członka Komisji ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej Diecezji Radomskiej oraz najlepszy zespół muzyki dawnej w Polsce – „Ars Novą”.

Warsztaty zostały przygotowane dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego i przy udziale Stowarzyszenia „Młyńska”.

Warsztaty cz. I:

Warsztaty cz. II:

Ponadto „Resursa Obywatelska” ogłasza plebiscyt na najciekawszą interpretację kolędy staropolskiej przez laureata Nagrody Grand Prix ostatnich dziesięciu edycji naszego festiwalu.

– Zapraszamy serdecznie do obejrzenia i wysłuchania 10 nagrodzonych zespołów i solistów, polubienie danego posta na Facebooku Resursy oraz do podzielenia się komentarzem. Głosowanie trwa od 7 do 15 grudnia. – zapraszają organizatorzy.

Oto lista laureatów Grand Prix:

  1. Zespół „Damy Radę” z MGOK w Wąchocku – GP 2010 – [LINK]
  2. Zespół D.S.A. z Centrum Kultury w Lipsku – GP 2011 – [LINK]
  3. Chór Kameralny „Portamento” z MDK w Starachowicach – GP 2012 – [LINK]
  4. Katarzyna Jaśkiewicz z Centrum Kultury w Lipsku – GP 2013 – [LINK]
  5. Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu – GP 2014 – [LINK]
  6. Ewa Smerecka z Łowicza – GP 2015 – [LINK]
  7. Zespół Pieśni i Tańca „Koderki” z Łowickiego Ośrodek Kultury – GP 2016 – [LINK]
  8. Scholares Minores pro Musica Antiqua z Poniatowej – GP 2017 – [LINK]
  9. Zespół „Wolanianki” z Wolanowa – GP 2018 – [LINK]
  10. Zespół „Małe Kraśniczanki” z MDK w Opocznie – GP 2019 – [LINK]