Pogrzeb śp. ks. Grzegorza Senderskiego

Pogrzeb śp. Ks. prał. Grzegorza Senderskiego. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W ostatnich dniach marca odbyły się uroczystości żałobne ks. prał. dr. Grzegorza Senderskiego. W bazylice św. Kazimierza w Radomiu swojego proboszcza pożegnali parafianie oraz księża diecezji radomskiej, a w rodzinnym Opocznie odbyło się ostatnie pożegnanie.

Mszy św. sprawowanej dla wspólnoty parafialnej z radomskiego Zamłynia przewodniczył bp Marek Solarczyk. W homilii ordynariusz wspomniał pierwsze spotkanie z ks. Grzegorzem. Było to 8 stycznia br., kiedy to po kanonicznym objęciu diecezji bp Marek nawiedził bazylikę aby oddać cześć św. Kazimierzowi w przechowywanych tu relikwiach.

– To było wyjątkowe spotkanie… i taka ludzka refleksja: „Księże Biskupie, tylko proszę uważać, bo relikwiarz jest ciężki”. I to jest pewien znak, bo tajemnica świętości sama w sobie jest leciutka, bo to jest tajemnica Boga, Jego życia i Jego miłości… ciężko ją nieść, ciężko ją zachować w tym, co nas otacza… ciężko ją chronić i ciężko ją tak przekazywać, aby dotknęło to co Boże. Później jeszcze kilka razy mieliśmy okazję się spotkać z ks. Grzegorzem; tutaj przecież razem przeżywaliśmy uroczystości odpustowe. On był wielkim miłośnikiem świętości Boga. Prosimy św. Kazimierza i innych naszych patronów o to, aby byli opiekunami i orędownikami naszych spraw; wierzymy, że ks. Grzegorz stojąc przed obliczem Boga również jest znakiem naszych spraw przed Nim. – mówił bp Marek Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Na zakończenie Mszy św. słowa pożegnania wypowiedzieli przedstawiciele parafii, sióstr zakonnych pracujących w parafii, a także księża pracujący w dekanacie Radom Zachód i duszpasterze grup spotykających się przy bazylice św. Kazimierza: grekokatolików i Wspólnoty Dobrego Łotra. Szczególne słowa podziękowania popłynęły od księży wikariuszy.

Drugiej Eucharystii, sprawowanej o godz. 20.00 przez bp. Piotra Turzyńskiego i grono kapłanów diecezji radomskiej, przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Z wiarą wpatrujemy się w świecę paschalną, która będąc znakiem Chrystusa Zmartwychwstałego, rozjaśnia ciemności śmierci i mówi o przejściu z Chrystusem ks. Grzegorza, przez śmierć, do nowego życia. Z Nim każde pielgrzymowanie i każde przemijanie ma sens – powiedział abp Wacław Depo.

W środę, 31 marca, uroczystościom pogrzebowym w kolegiacie pw. św. Bartłomieja w rodzinnym Opocznie, przewodniczył bp Henryk Tomasik. Wśród koncelebransów byli m.in. księża pochodzący z parafii opoczyńskich i koledzy z rocznika święceń.

Ks. Grzegorz Senderski został pochowany na cmentarzu parafialnym św. Marii Magdaleny w Opocznie.

Failed to get data. Error: