Pomagamy w walce z koronawirusem

Transport płynu dezynfekującego dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Foto: Kuria Diecezji Radomskiej

Już blisko 200 tys. złotych wpłynęło na utworzony przez biskupa Henryka Tomasika Fundusz „POMAGAM”. Dzięki zebranym środkom udało się zorganizować pomoc dla szpitali i domów pomocy społecznej leżących na terenie Diecezji Radomskiej.

– Wpływy na Fundusz „POMAGAM” to dokładnie 194.450 zł. Środki wpłynęły od 405 księży, kilku parafii i domów zakonnych. Suma ta nie obejmuje bezpośrednich wpłat księży do radomskiej Caritas i szpitali, na kwotę co najmniej 35.000 zł. – mówi ks. Szymon Pikus, ekonom Diecezji Radomskiej.

Z zebranych środków wydano do tej pory blisko 139 tys. zł.

– Zakupiliśmy 950 litrów środków do dezynfekcji skóry oraz powierzchni, odczynniki i sprzęt laboratoryjny do sanepidu, dwa fumigatory do szpitali oraz dwa urządzenia do dezynfekcji dużych powierzchni (np. ścian, podłóg). Zakupiliśmy środki ochrony osobistej: 150 kombinezonów ochronnych, 800 par rękawiczek, 800 sztuk jednorazowych maseczek ochronnych, 90 sztuk maseczek PPF3 oraz 66 sztuk przyłbic ochronnych. Wsparliśmy również przygotowanie 900 posiłków. – wylicza ks. Pikus.

Wsparcie otrzymały m.in. Radomski Szpital Specjalistyczny „jednoimienny”, do którego trafiły środki do dezynfekcji, szpitale w Przysusze i Kozienicach otrzymały urządzenia do dezynfekcji sali szpitalnych (fumigatory), a Sanepid w Radomiu – odczynniki i sprzęt laboratoryjny. Pomoc trafiła również domów pomocy społecznej w Drzewicy, Jedlance, Krzyżanowicach, Niedabylu, Radomiu i Wierzbicy oraz do zakładów opiekuńczo-leczniczych w Goździe Starym i w Radomiu; ten ostatni prowadzą Siostry Niepokalanki. W środki ochrony bezpośredniej, środki dezynfekcyjne oraz sprzęt do dezynfekcji zaopatrzono również Dom Księży Seniorów.

Fundusz „POMAGAM” założył bp Henryk Tomasik na początku epidemii COVID-19. Na specjalne konto księża Diecezji Radomskiej wpłacają środki, za które są fundowana jest pomoc m.in. placówkom służby zdrowia, domom pomocy społecznej na terenie Diecezji Radomskiej.

– Tak jak każdy chrześcijanin pragniemy dzielić się i pomagać innym. Powstała inicjatywa, aby zaangażować się w jakieś formy pomocy instytucjom przeżywającym trudne chwile. Chcemy pomóc osobom, które przeżywają trudne chwile w domach pomocy społecznej. Potrzebne są tam też posiłki, środki dezynfekcji. Chcemy zaangażować się w taką formę pomocy. – mówił wtedy bp Henryk Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” w Radiu Plus Radom.