Pomoc płynie każdego dnia

W pomoc dla szpitali i miejsc objętych kwarantanną na terenie Diecezji Radomskiej angażuje się coraz więcej osób prywatnych, grup czy wspólnot. Każdy pomaga na miarę swoich możliwości.

W środę Caritas Diecezji Radomskiej i Radomski Bank Żywności przekazały wodę i napoje dla Stacji Pogotowia i Szpitala Specjalistycznego na Tochtermana oraz do DPS w Drzewicy i Szpitala w Opocznie.

– Dziękujemy żołnierzom WOT za pomoc w załadunku. Każdy może się przyłączyć do pomagania. – mówi ks. Robert Kowalski, Dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Na apel odpowiadają księża, którzy zasilają Fundusz „Pomagam”.

– Diecezja Radomska ze środków własnych i od osób duchownych, od 27 marca do 6 kwietnia na potrzeby Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Tochtermanna i miejsc zakażeń koronawirusem w regionie przekazała: 730 litrów środków do dezynfekcji skóry oraz powierzchni, 500 sztuk maseczek ochronnych i 8 sztuk przyłbic ochronnych. W Ośrodku „EMAUS” przygotowano 330 posiłków z przewidywanych ok. 1000. – mówi ks. Szymon Pikus, ekonom Diecezji Radomskiej.

Trwają też rozmowy o wsparciu dla szpitala jednoimiennego zakaźnego w Starachowicach oraz Sanepidu w Radomiu.

W szycie maseczek zaangażowały się siostry klaryski ze Skaryszewa. Choć żyją za klauzurą, czyli oddzielone od świata zewnętrznego, tak jakby w “codziennej kwarantannie”, chcą pomóc każdemu, kto pomocy potrzebuje.

– Jeśli można też pomóc w taki sposób – to chcemy pomóc. Maseczki zostaną następnie przekazane Rycerzom Kolumba z Radomia, którzy prowadzą zbiórkę artykułów medycznych. – mówi s. Paulina Kaczmarek w rozmowie z dziennikarzem Radia Plus Radom.

Siostry nie ustają w modlitwach, wspierają dobrym słowem tych, którzy tracą nadzieję. Do klasztoru stale spływają maile czy telefony z prośbą o modlitwę, o zdrowie, o słowo pokrzepienia.

– Chcemy zapewnić, że w modlitwie polecamy wszystkich, zwłaszcza zarażonych oraz tych, którzy służą na pierwszym froncie. Wspieramy Was! Wszystko w ręku Boga! – mówi s. Paulina.

Do Caritas Diecezji Radomskiej zwracają się również firmy oferujące konkretna pomoc dla seniorów.

– Dziękujemy firmie Selgros za przekazanie dla osób starszych i potrzebujących produktów spożywczych typu konserwy i wędlin. Jest to ogromne wsparcie, gdyż z każdym dniem liczba osób potrzebujących jest większa. Potrzebne są zarówno maseczki, rękawiczki, płyny, żele, a także produkty spożywcze i wędliny. Jeszcze raz dziękujemy firmie Selgros i każdemu z osobna za pomoc i prosimy o dalsze wsparcie tym bardziej przed Świętami. – mówi ks. Robert Kowalski.

Zdjęcia: Caritas Diecezji Radomskiej