Procesje Bożego Ciała bez limitu wiernych

Procesja w Uroczystość Bożego Ciała. Radom 2015. Foto: arch. WSD Radom

Procesje Bożego Ciała w Polsce mogą się odbyć bez limitu. Poniżej podajemy informacje Konferencji Episkopatu Polski, dotyczące udziału wiernych w uroczystościach religijnych w kościołach i poza nimi; zostały opracowane po konsultacjach z Ministerstwem Zdrowia.

Wynika z nich, że podczas procesji Bożego Ciała nie obwiązują żadne limity udziału wiernych. W miejscowościach, gdzie występują ogniska zachorowań na koronawirusa, należy stosować się do zaleceń państwowych służb sanitarnych.

W związku z przekazywaniem w mediach nieprecyzyjnych, a czasem nawet nieprawidłowych informacji dotyczących rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 964), po konsultacjach z Ministerstwem Zdrowia, proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że:

1) w kościołach i innych obiektach kultu religijnego:

a) uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny,

b) nie obowiązuje żaden limit osób,

c) nie dotyczy obowiązek zachowania odległości 2 metrów między osobami; oczywiście jeśli jest możliwe, to dla względów bezpieczeństwa sanitarnego można zachować dystans, jednak nie jest to obowiązek prawny – w budynku kościoła wystarczą maseczki;

2) podczas zgromadzeń poza kościołami i innymi obiektami kultu religijnego:

a) uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry LUB zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny,

b) nie obowiązuje limit 150 osób.