RUSKI BRÓD – Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

• Proboszcz
    • ks. mgr Wojciech Marchewka

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Święta zniesione:
  • Dni powszednie:
    • 17.00;
    • 16.00 – od października do marca

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Długa Brzezina, Głęboka Droga, Hucisko, Januchta, Kuźnica, Kol. Szczerbacka, Ruski Bród, Wawrzynów
  • Odpusty:
    • św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1 października),
    • św. Piotra i Pawła (29 czerwca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 19 grudnia
  • Historia:

Wieś Ruski Bród wspominana jest przez Długosza jako należąca do parafii Borkowice. Inicjatorem powstania parafii w Ruskim Brodzie był ks. Jan Wiśniewski, proboszcz Borkowic. Stefan Dembiński hr. z Borkowic ofiarował plac i materiał na budowę, którą prowadzono od 1926 r. staraniem ks. Jana Wiśniewskiego przy ofiarnej pracy miejscowej ludności. 29 VI 1926 r. odbyło się pierwsze nabożeństwo i poświęcenie kościoła. Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus została erygowana 10 VIII 1926 r. przez bp. Mariana Ryxa. Pierwotny kościół był drewniany. Obecny został zbudowany w latach 1928–1930 staraniem ks. Jana Chołońskiego. Dedykował go w 1930 r. bp Paweł Kubicki.

MAPA DOJAZDU: