SKARŻYSKO KAMIENNA – Parafia pw. Matki Bożej Ostrobramskiej – Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia

Bazylika Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kam. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

KONTAKT:

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. prał. dr Jerzy Karbownik
  • Wikariusze:
    • ks. mgr Mateusz Nowak
    • ks. mgr Paweł Męcina
  • Kapelan szpitala:
    • ks. mgr Piotr Gozdalik

MSZE ŚWIĘTE:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 9.30;
    • 11.00;
    • 12.30;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;
    • w soboty:
      • 7.00,
      • 8.00,

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Armii Krajowej, Gajowa, Grabowa, Grottgera, Konarskiego, Łowiecka, Moniuszki, Norwida, Orla, Piłsudskiego,  ks. Popiełuszki, Powstańców Warszawy, Pułaskiego, Sienkiewicza, Spółdzielcza, Stokowa, Świętokrzyska, Wiejska, Wileńska, Wyspiańskiego.
  • Odpusty:
    • MB Ostrobramskiej (16 listopada)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • całoroczna dzienna adoracja w godz. 7.30–17.30, całonocna z piątku na I sobotę miesiąca
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety III Zakonu Regularnego św. Franciszka (Elżbietanki Cieszyńskie), kaplica,
      • T: +48 41 253 94 97
  • Historia:

Parafia została erygowana 25 I 1986 r. z wydzielonego terenu par. Najświętszego Serca Jezusowego. Tymczasowa kaplica została wybudowana w 1986 r. staraniem ks. Henryka Nowakowskiego i ks. Adama Radzimirskiego. Kościół pw. MB Ostrobramskiej i kaplica zostały zbudowane w latach 1988–1995 wg projektu arch. Zbigniewa Grządzieli i konstr. Bogdana Cioka z Kielc staraniem ks. Jerzego Karbownika z fundacji parafian oraz Polonii z USA, Kanady i Anglii. Inicjatorem zbudowania repliki Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej był bp Edward Materski. Pierwsza Msza św. w kaplicy ostrobramskiej była celebrowana 22 X 1989 r. przez Henryka kard. Gulbinowicza. Kościół został dedykowany 12 IX 1993 r. przez Prymasa Polski Józefa kard. Glempa. Jest budowlą trójnawową. Kaplica na wzór Ostrobramskiej z Wilna połączona jest z kościołem.

W ołtarzu kaplicy znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej namalowana przez art. Izabelę Borkowską. W 1997 r. Matka Boża Ostrobramska została ogłoszona Patronką Skarżyska. Od 1997 r., decyzją bp. Edwarda Materskiego, skarżyska Ostra Brama stała się sanktuarium diecezjalnym. Koronacji obrazu Matki Bożej, staraniem bp. Zygmunta Zimowskiego, dokonał 2 VII 2005 r. Henryk kard. Gulbinowicz.

Decyzją Stolicy Apostolskiej 25 października 2014 r. kościół sanktuaryjny został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej.

MAPA DOJAZDU: