TARŁÓW – Parafia pw. Świętej Trójcy

• Proboszcz:
    • ks. Mirosław Kosior

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 10.00;
    • 12.00;
    • 16.00
  • Święta zniesione:
    • 10.00;
    • 17.00
  • Dni powszednie:
    • 8.30;
    • 17.00 – maj, czerwiec, październik

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Cegielnia, Ciszyca Dolna, Ciszyca Górna, Ciszyca Kol., Ciszyca Przewozowa, Dąbrówka Kol., Dorotka, Hermanów, Jadwigów, Julianów, Kozłówek, Leśne Chałupy, Potoczek, Tarłów, Tomaszów, Wólka Lipowa, Wólka Tarłowska.
  • Odpusty:
    • Świętej Trójcy,
    • św. Anny (ostatnia niedziela lipca),
    • św. Tekli (ostatnia sobota września)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • poniedziałek i wtorek po V Niedzieli Wielkiego Postu
  • Kościół filialny:
    • pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ciszycy Górnej,
      • Msze św. w niedziele o godz. 9.00
  • Historia:

Tarłów był miastem założonym w 1550 r. przez Andrzeja Tarłę na części wsi Szczekarzewice. W początku XVII w. należał do Oleśnickich, a pod koniec XVII w. do Denhoffów. Został mocno zniszczony podczas wojen szwedzkich w XVII w. i wskutek pożaru w 1851 r. Prawa miejskie utracił w 1869 r. Andrzej Tarło ufundował zbór, prawdopodobnie kalwiński, w połowie XVI w., w czasach panowania króla Zygmunta II Augusta. Pierwotny drewniany kościół katolicki i parafia powstały pod koniec XVI w. Obecny pochodzi z XVII w., a dedykowany był w 1655 r. Świątynię kilkakrotnie restaurowano, m.in. po 1782 r., wówczas przebudowano fasadę. Kościół jest w stylu wczesnobarokowym, orientowany, wzniesiony z cegły i kamienia. Fasada główna ujęta jest po bokach wieżami, w drugiej kondygnacji znajduje się wnęka z rzeźbą Trójcy Świętej. W kryptach świątyni jest pochowana poetka Anna Stanisławska.

MAPA DOJAZDU: