STARACHOWICE – Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej

• Rezydent:
    • ks. dr Łukasz Cybuch

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.30;
    • 10.00;
  • Święta zniesione:
    • 10.00;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Aleja Najświętszej Maryi Panny, Boczna, Brzozowa, Cicha, Cisowa, Cmentarna, Długa, Górzysta, Iłżecka (od rzeki Młynówka), Jodłowa, Krańcowa, Lachy, Łazy, Objazdowa, Polna, Przeskok, Sąsiedzka, Świerkowa, Wspólna, Zaułek, Zgodna, Żabia.
  • Odpusty:
    • MB Częstochowskiej (26 sierpnia)
  • Historia:

W sierpniu 1981 r., z inicjatywy bp. Edwarda Materskiego ks. Mieczysław Murawski rozpoczął przygotowania do stworzenia na os. Łazy nowego ośrodka duszpasterskiego. W 1982 r. oddano do użytku tymczasową drewnianą kaplicę. Rok później, 20 XI 1983 r. bp Stanisław Sygnet pobłogosławił nową, murowaną kaplicę wraz salami katechetycznymi. Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej została erygowana 1 VI 1984 r. przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonego terenu parafii pw. Świętej Trójcy w Starachowicach. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Mieczysław Murawski. Budowę kościoła rozpoczęto w 1985 r. Kontynuował te prace z pomocą parafian ks. Jan Borończyk. Świątynia powstała wg projektu architektonicznego ks. Jana Borończyka i konstr. Romana Muchy. Kościół jest budowlą orientowaną, zbudowaną z czerwonej cegły i czerwonego kamienia. W ostatnich latach są prowadzone dalsze prace upiększające wnętrze świątyni.

MAPA DOJAZDU: