GOZDAWA – Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej

• Administrator:
    • ks. Gracjan Grzegorz Broda

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 18.00 (zima – 17.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Gozdawa, Janów, Janów Kol., Kadłubek, Ludwików, Wierzchowiska III
  • Odpusty:
    • MB Częstochowskiej (26 sierpnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 9 listopada
  • Historia:

Kościół w Gozdawie został zbudowany w 1900 r. dla kolonistów niemieckich wyznania ewangelicko-augsburskiego. Uległ on zniszczeniu podczas pożaru w 1918 r. Według niektórych świadectw mniejsza część ludności niemieckiej była wyznania rzymskokatolickiego. Ludzie ci uczęszczali na nabożeństwa do prywatnego mieszkania. Od 1938 r. dojeżdżał jako katecheta do szkoły niemiecko-polskiej ks. Izydor Papier. Podczas II wojny światowej, w czasie trwania walk nad Wisłą, została przesiedlona do Gozdawy ludność z terenów przyfrontowych nadwiślańskich – z parafii Solec, Chotcza i Pawłowice. We wrześniu 1944 r. burmistrz z Gozdawy, Niemiec, zaproponował ks. Piotrowi Kobie, by przejął opiekę nad kaplicą i rozpoczął posługę duszpasterską dla osób przesiedlonych. 1 X 1944 r. była celebrowana w Gozdawie pierwsza Msza św. i wtedy też poświęcono kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Kaplicę publiczną erygował na jeden rok ks. Andrzej Glibowski. Po przesunięciu działań wojennych na miejsce ludności z terenów przyfrontowych została sprowadzona ludność „zza Buga”. Kościół po wielu staraniach stał się własnością wspólnoty rzymskokatolickiej. Został przebudowany w 1947 r. wg projektu inż. Jasińskiego z Sienna staraniem ks. Eugeniusza Buczkowskiego. W 1953 r. dobudowano zakrystie boczne. Ekspozyturę w Gozdawie utworzył 29 I 1952 r. bp Jan Kanty Lorek. Parafia została erygowana 1 VII 1977 r. przez sługę Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego z wydzielonego terytorium parafii Krępa Kościelna i Sienno. Kościół jest murowany z kamienia.

MAPA DOJAZDU: