Starachowicki „Srebrny Krąg”

Srebrny Jubileusz "Domowego Kościoła". Foto: arch. parafii pw. MB Nieustajacej Pomocy w Starchowicach

Srebrny Jubileusz istnienia przeżywa w tym roku „Domowy Kościół” w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. „Domowy Kościół” to rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie.

Dokładnie 25 lat temu, 19 listopada 1995 r. w ręce kilku małżeństw parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach został złożony dar i zaproszenie do formacji w gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Odpowiedzialnymi za formację w Kręgu „Domowego Kościoła” zostali ówcześni wikariusze: ks. Andrzej Kania i ks. Mirosław Nowak.

– Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie umyślnie tworzona od samego początku przez Księdza Infułata Stanisława Pinderę atmosfera tej parafii, w której nie ma miejsca na indywidualizm, ale na prawdziwe piękno w wielości i różnorodności wspomagających się nawzajem grup oraz kapłanów. Liczne grupy formacyjne w parafii na starachowickiej Wanacji stanowią przykład, że parafia jest „wspólnotą wspólnot”. – powiedział ks. Andrzej Kania, który dziś jest proboszczem tej parafii.

Przez lata na różnych etapach oazowej drogi formowało się w tym najstarszym kręgu 11 rodzin. Duchową opiekę sprawowało 5 kapłanów: po wyżej wspomnianych kapłanach byli to również ks. Mariusz Wincewicz, ks. Dariusz Krok i ks. Damian Spiżewski. Obecnie Krąg skupia 4 rodziny: Artur i Agnieszka Kubas, Zbigniew i Anna Lipiec, Wiesław i Maria Salwa oraz Leszek i Teodora Waksmundzcy.

W minioną niedzielę rodziny „Srebrnego Kręgu” spotkały się na jubileuszowej Mszy św. Po jej zakończeniu przyjęli życzenia. Wyrazy uznania wyrazili przedstawiciele młodzieży oazowej, którzy zwrócili uwagę na codzienne świadectwo i przykład życia małżonków i rodziców.

– To dla nas czytelny znak i zaproszenie do kontynuacji formacji oazowej w dorosłym życiu. – powiedziała animatorka Iga Hamera.

Życzenia Jubilatom złożyli również: para rejonowa Agnieszka i Sebastian Wyborscy, moderatorzy diecezjalni ks. Krzysztof Dukielski, ks. Przemysław Wójcik i s. Małgorzata Kobylarz oraz ksiądz proboszcz Andrzej Kania.

– Pierwszemu Kręgowi życzymy, by na wzór założyciela Ruchu Światło-Życie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego „posiadali siebie w dawaniu siebie i ten sposób przyczyniali się wzrostu żywych wspólnot Kościoła”. – powiedział ksiądz proboszcz.

– W czasach gdy benzyna była po 1,5 zł, chleb kosztował 50 gr, a najmłodszy wikariusz naszej parafii był w przedszkolu, wy rozpoczęliście przygodę życia inicjując spotkania I Kręgu Domowego Kościoła – powiedział Łukasz Cieśla, wyrażając słowa życzeń w imieniu pozostałych kręgów.

– Ewangeliczna przypowieść o dziesięciu minach stanowi doskonały komentarz do przeżywanej w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach uroczystości 25-lecia istnienia Domowego Kościoła. Dar bycia we wspólnocie i formacji w Ruchu-Światło Życie jest niczym mina, którą należy pomnażać nie tylko dla dobra swojej rodziny, ale dla całego Kościoła. – podsumowuje ks. Karol Kostecki, wikariusz na starachowickiej Wanacji.

„Domowy Kościół” w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach skupia 6 kręgów, w których formuje się 28 małżeństw. Moderatorem wspólnoty jest ks. Damian Spiżewski.

Failed to get data. Error: