STROMIEC – Parafia pw. św. Jana Chrzciciela

• Wikariusz:
    • ks. mgr Damian Gajownik, neoprezbiter

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.30;
    • 9.00;
    • 12.00;
    • 16.00,
  • Święta zniesione:
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bobrek, Bobrek Kol., Budy Brankowskie, Ducka Wola, Grabowy Las, Ksawerów Nowy, Ksawerów Stary, Marianki, Mokry Las, Nętne, Niedabyl, Nowa Wieś, Okrąglik, Pietrusin, Piróg, Podlesie Duże, Podlesie Małe, Pohulanka, Pokrzywna, Stara Wieś, Stromiec, Wola Stromiecka, Zabagnie, Zachmiel.
  • Odpusty:
    • św. Jana Chrzciciela (24 czerwca), św. Walentego (14 lutego),
    • św. Anny (ostatnia niedziela lipca), MB Śnieżnej (pierwsza niedziela sierpnia).
    • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 25 czerwca
  • Kościół filialny:
    • pw. św. Kazimierza w Podlesiu Dużym,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 10.30
  • Kaplica:
    • w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu,
      • Msza św. w soboty o godz. 14.30
  • Historia:

Stromiec to dawna osada leśna, stolica Puszczy Stromieckiej. Ziemia stromiecka jest częścią regionu zwanego Zapilcze, leżącego między Pilicą a Radomką. Zapilcze wchodziło w skład Księstwa Mazowieckiego. Pierwszy kościół w Stromcu został wzniesiony z fundacji książąt mazowieckich ok. 1428 r. Wtedy też prawdopodobnie została erygowana parafia. Świątynia ta przetrwała najazd Szwedów i służyła parafianom aż do lat czterdziestych XVIII w. Wtedy też zbudowano nowy drewniany kościół, który ukończono w 1744 r. Obecna świątynia, wg projektu arch. Rudolfa Meyera z Radomia, została zbudowana w stanie surowym w latach 1900–1905 staraniem ks. Antoniego Niemotki i ks. Walentego Starzomskiego. Poświęcenie kościoła odbyło się 17 IX 1905 r., a dokonał go miejscowy proboszcz. Dalsze prace wykończeniowe prowadził ks. Jan Naulewicz. Kościół dedykował w 1922 r. bp Marian Ryx. Świątynia jest budowlą neogotycką, typu halowego, zbudowaną z cegły na planie krzyża.

MAPA DOJAZDU: