KONTAKT:
- Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie
- ul. Główna 7
- 26-315 Poświętne n. Pilicą
- woj. łódzkie
- T: +48 44 756 40 06
- F: +48 44 756 45 86
- E: sanktuarium@rodzina.net
- W: http://www.sanktuarium.rodzina.net
DUSZPASTERZE: Zgromadzenie Księży Filipinów
- Proboszcz:
- ks. mgr Jerzy Cedrowski COr.
- Duszpasterze:
- ks. mgr Jan Chodór COr.
- + ks. Jan Drewniak COr.
- ks. mgr Czesław Szymański COr.
- ks. Włodzimierz Mleczko COr.
MSZE ŚW.:
- Niedziele / Uroczystości:
- 6.45;
- 9.00;
- 11.30;
- 17.00
- Święta zniesione:
- 6.30;
- 7.00;
- 17.00
- Dni powszednie:
- 6.30;
- 7.00;
- V–VI codziennie, I czwartek, piątek i każda sobota – 18.30;
- X–IV w soboty, I czwartki i piątki – 17.00
O PARAFII:
- Do parafii należą:
- Anielin, Brudzewice, Brudzewice Kol., Gapinin, Kozłowiec, Małoszyce, Mysiakowiec, Ponikła, Poręby, Poświętne, Stefanów, Studzianna, Walerianów, Wólka Kuligowska.
- Odpusty:
- św. Filipa Neri (26 maja),
- Narodzenia św. Jana Chrzciciela (24 czerwca),
- Zesłania Ducha Świętego,
- NMP Matki Kościoła,
- Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia),
- Narodzenia NMP (8 września),
- św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała (29 września i ostatnia niedziela września)
- Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
- niedziela, poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową
- Kościoły filialne:
- pw. bł. Karoliny Kózki w Gapininie,
- Msza św. w niedziele o godz. 14.00, w pierwsze piątki miesiąca – 17.00
- pw. św. Jana Pawła II w Brudzewicach,
- Msza św. w niedziele o godz. 10.15, w pierwsze piątki miesiąca – 17.00
- pw. bł. Karoliny Kózki w Gapininie,
- Domy zakonne:
- Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri,
- ul. Główna 7, 26-315 Poświętne,
- T: +48 44 756 40 06
- Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri,
- Historia:
Brudzewice (dziś wioska w parafii Studzianna) posiadały w XIII w. kościół parafialny pw. św. Mikołaja, fundacji książęcej. Abp Maciej Drzewicki w XVI w. przyłączył Brudzewice do parafii Drzewica, jako ekspozyturę. Na tym terenie w wiosce Studzianna osiedlili się w latach 1673-1674 księża filipini. Kościół pierwotny pw. Najświętszego Imienia Jezus, Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa, na wzgórzu nazywanym Dziewicza Góra, zbudowany został z drewna modrzewiowego, według planów prymasa Mikołaja Prażmowskiego, w latach 1672-1674 wraz z klasztorem, z fundacji Zofii Anny Starołęskiej i ks. Jana Zbąskiego – późniejszego biskupa warmińskiego. Kościół konsekrował prymas Andrzeja Olszowski 2 czerwca 1675 r. Znajdował się cudowny obraz. Wokół sanktuarium od połowy XVII w. powstawało osiedle z czasem nazwane Poświętne tj. przynależące do sanktuarium i nazywane potocznie oppidum – miasteczko. Sam klasztor i kościół były obejmowane nazwą Studzianna, choć wioska Studzianna leży w pobliżu dawnego folwarku. W latach 1696-1698 wybudowano w pobliżu dworu Starołęskich w Brudzewicach kościół pw. św. Józefa.
Kościół sanktuaryjny, obecny pw. św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela, wznoszony był w latach 1688-1724 według planów Adama Konarzewskiego i Tylmana von Gameren. Konsekracja odbyła się 23 czerwca 1748 r. pod przewodnictwem biskupa łuckiego Franciszka Antoniego Kobierskiego. 2 lipca 1776 r. z udziałem bp. Antoniego Przedwojewskiego przeniesiono tu cudowny obraz. Gdy urządzono całkowicie wnętrze tej świątyni, to rozebrano w 1782 r. pierwotny kościół drewniany. Pod koniec XVIII w. w miejscu drewnianego kościoła zbudowano kościół pw. św. Anny. Po powstaniu diecezji sandomierskiej bp Adam Prosper Burzyński w 1820 r. reaktywował samodzielną parafię Brudzewice, której centrum już wtedy przeniosło się do Studzianny. Administrowana była przez księży filipinów, którzy obsługiwali wszystkie kościoły. Od połowy XIX w. kościół parafialny podupadał i duszpasterstwo przeniosło się do Studzianny. Księża Filipini włączyli się w powstanie styczniowe w wyniku czego oraz zgodnie z zamierzoną wcześniej likwidacją zakonów zostali skasowani w 1865 r. Duszpasterstwo w parafii objęli księża diecezjalni. Po zniszczeniach I wojny światowej odnowiono kościół staraniem ks. Tomasza Migowskiego. Parafia otrzymała formalnie nazwę Studzianna w 1920 r. Księża filipini objęli ponownie duszpasterstwo parafialne i pieczę nad sanktuarium od 1928 r. na podstawie zezwolenia Stolicy Apostolskiej. Uroczystego wprowadzenie dokonał 25 lipca 1928 r. bp Paweł Kubicki.
W związku z Jubileuszem Chrześcijaństwa w 1974 r. kościół otrzymał tytuł Bazyliki Mniejszej. Kościół sanktuarium pw św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela jest budowlą w stylu barokowym, orientowaną, bazylikową, wzniesioną z cegły z elementami kamiennymi.
Cudowny obraz Świętej Rodziny namalowany jest farbami olejnymi na płótnie przez nieznanego autora i przyklejony do deski. Koronacja odbyła się 18 sierpnia 1968 r., a dokonał jej kard. Stefan Wyszyński w asyście kard. Karola Wojtyły przy udziale ponad 200 tys. wiernych. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Boskiej Świętorodzinnej.
Kościół pw. św. Józefa w Poświętnym został wybudowany w latach 1696-1698 w pobliżu dworu Starołęskich. Konsekrowany był w 1699 r. przez sufragana gnieźnieńskiego bp. Andrzeja Albinowskiego. Miał służyć potrzebom duszpasterskim, zwłaszcza sprawowaniu pogrzebów, miejscowej społeczności parafialnej. Chodziło bowiem o odciążenie świątyni sanktuaryjnej ze względu na duży napływ pielgrzymów na przełomie XVII i XVIII w. Kościół jest obiektem w jednonawowym, w stylu barokowym.
Kościół pw. św. Anny w Poświętnem zbudowano na przełomie XVIII i XIX w. na miejscu pierwszego drewnianego kościoła sanktuaryjnego z lat 1672-1673, który został rozebrany w 1782 r. Jest budowlą jednonawową, murowaną, o niewielkich rozmiarach, wzniesioną na planie prostokąta. Restaurowany był w 1965 r.
MAPA DOJAZDU: