Światło nadziei wigilijnych świec

Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2020. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Niech świeca paląca się na wigilijnym stole będzie widzialnym znakiem naszej wspólnej troski o potrzebujących – mówi ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczyna się akcja „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

– „Świeca, która tworzy polską wigilię” – po raz kolejny pod tym hasłem możemy włączyć się w akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która na stałe wpisała się w przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Małe i duże świece z logo Caritas, które zapala się w czasie Wigilii i stawia na świątecznym stole, obok dodatkowego nakrycia dla nieoczekiwanego gościa, są wyrazem naszej pamięci o osobach potrzebujących.– przypominają i zachęcają do włączenia się w akcję księża Damian Drabikowski i Karol Piłat z radomskiej Caritas.

Akcja ta od prawie trzydziestu lat służy potrzebującym dzieciom i młodzieży, zapewniając im m.in. wypoczynek letni, posiłki, pobyt w placówkach wsparcia dziennego, a także  leczenie i rehabilitacje. Nabywając świece mamy okazję włączyć się w to piękne dzieła radomskiej CARITAS. Niech świeca paląca się na wigilijnym stole będzie widzialnym znakiem naszej wspólnej troski.

Świece będą rozprowadzone w parafiach. Można je również nabyć w księgarniach św. Kazimierza oraz katedralnej.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku, podczas Adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos. Od początku nawiązuje do idei pustego miejsca przy stole. Światło świecy przypomina Polakom, że na naszą pomoc czekają ci, którzy nas potrzebują.

Drzewko Adwentowe

Wolontariusze Caritas zachęcają również do zorganizowania akcji „Drzewko Adwentowe”. Akcja ta ma wesprzeć najuboższych w parafiach.

– Zachęcamy do zorganizowania adwentowej akcji wpierającej najuboższych w parafiach. Drzewko Adwentowe to akcja, która od wielu lat cieszy się bardzo dobrym odbiorem społecznym i angażuje wiernych. Proponujemy, by Drzewko Adwentowe stało się sposobem na pomoc osobom starszym, samotnym, chorym. To Oni borykają się z problemami egzystencjalnymi. W wielu parafiach Księża udadzą się z posługą sakramentalną przed świętami. Nadzwyczajni Szafarze Eucharystii dotrą do części tych osób. Dyskretnie dostarczona paczka przez towarzyszącego posłudze Wolontariusza, będzie podarunkiem, który pomoże radośniej przeżyć święta. To znakomita okazja do okazania braterskiej jedności. – zachęcają.