– Święta Bożego Narodzenia to najlepsza okazja, by spojrzeć z miłością na osoby kochane. – mówią organizatorzy akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Środki zebrane dzięki dystrybucji świec będą przeznaczone na pomoc dla potrzebujących dzieci.
Świeca Caritas na przestrzeni ćwierć wieku stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli wigilijnych w Polsce. Caritas Diecezji Radomskiej przygotowała ponad 50 tys. świec, które od pierwszej niedzieli Adwentu będzie można nabyć w parafiach naszej diecezji, a także w radomskich księgarniach: św. Kazimierza i „Maryjackiej”.
– Akcję rozpoczęliśmy ponad ćwierć wieku temu. Na przestrzeni tych lat stała się wyraźnym symbolem w czasie świąt Bożego Narodzenia. Świeca stała się symbolem w rodzinach, ale jest też symbolem tych, którzy odeszli z rodzin. Bardzo mocno zwracamy uwagę w czasie tej akcji na problemy osób samotnych, bezdomnych. Trzeba też wspomnieć, że wśród bezdomnych są nie tylko osoby starsze, ale potrafią też być dotknięte tym dzieci. – mówi ks. Damian Drabikowski, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej.
„Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” ma charakter ekumeniczny. Oprócz Caritas w akcję zaangażowane są Diakonie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia „ELEOS”.
– Przełom listopada i grudnia to czas, kiedy wchodzimy w okres przedświąteczny, a święta Bożego Narodzenia kojarzą się z „Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom”. Po raz kolejny organizujemy to wspólne dzieło, żeby zebrać pieniądze dla dzieci, ale także w tym roku, który jest inny niż pozostałe, także na pomoc osobom dotkniętym chorobą COVID-19. Trzecie źródło to odbudowa relacji społecznych, które zostały w tym roku naruszone. Taka świeca paląca się na stole wigilijnym jest realną pomocą dla potrzebujących – mówi ks. Paweł Sidoruk z parafii prawosławnej w Radomiu.
W tym roku płomień wigilijnej świecy nabiera szczególnego znaczenia ze względu na pandemię, która – jak zauważają organizatorzy akcji – wywołała w rodzinach wiele frustracji.
– Ograniczenia społeczne przeniosły się do internetu i telefonów komórkowych mocno ograniczając dialog społeczny. Zaczynamy jako społeczeństwo mieć problemy z komunikacją międzypokoleniową. Rodzice, nie mówiąc o dziadkach, nie potrafią przebić się przez „mury” powstałe w wyniku galopująco rozwijającej się cyberprzestrzeni. Ta sytuacja bardzo nadszarpnie relacjami rodzinnymi. Apelujemy do rodziców, ale i dzieci: Bądźcie razem, rozmawiajcie ze sobą! Święta Bożego Narodzenia to najlepsza okazja, by spojrzeć z miłością na osoby kochane. – mówią organizatorzy.
Zebrane pieniądze będą przeznaczone na pomoc edukacyjną i socjoterapeutyczną, dożywianie dzieci w świetlicach, na leczenie oraz letni wypoczynek. Część z nich będzie przeznaczona na wykonanie koniecznego remontu Domu Dziecka.
„Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Od 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Akcja od początku nawiązuje do idei pustego miejsca przy wigilijnym stole. Warto przypomnieć, że w wielu rodzinach, po wigilii świeca ta zapalana jest na grobach najbliższych, dopełniając znaczenie pustego miejsca przy stole.
Światło świecy przypomina Polakom, że na naszą pomoc czekają dzieci, które tej pomocy potrzebują.