Święta Bożego Narodzenia inne niż zwykle

Wigilia / Oplatek. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Będą to inne święta… Chciałbym, abyśmy pamiętali o osobach starszych a szczególnie o samotnych. – mówił Biskup Henryk Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom. Biskup poprosił również o modlitwę w intencji chorego biskupa-seniora Adam Odzimka.

Inność przeżywania tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia – jak zauważa bp Tomasik – związana jest przede wszystkim z obecną od kilku miesięcy pandemią koronawirusa.

– Będą to inne święta i nie będzie tego entuzjazmu rodzinnego, ale dokona się pogłębienie naszej tęsknoty za naszymi bliskimi. Chciałbym, abyśmy pamiętali o osobach starszych a szczególnie o samotnych. Jeśli nie będziemy mogli osobiście się z nimi spotkać, dokonajmy tego w inny możliwy sposób, aby te osoby nie czuły się samotne. – powiedział Bp Henryk Tomasik.

Ograniczenia związane z pandemią sprawiły, że zostały odwołane przedświąteczne spotkania opłatkowe pracowników różnych zakładów pracy czy instytucji.

– Dotychczas w trakcie każdego takiego spotkania starałem się przypominać ważne prawdy wiary. Bez przyjęcia tych prawd takie spotkania stają się rzeczywistością bez treści. „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” jest fundamentem wiary. To wydarzenie kształtuje też kulturę. Wspominali o tym w swojej twórczości Norwid, czy Mickiewicz, który pisał: „wierzysz, że Bóg zrodził się w Betlejemskim żłobie! Lecz biada Ci, jeżeli nie zrodził się w tobie”. Jest to wyzwanie skierowane do nas wszystkich, by Chrystus rodził się w naszych sercach przez prawdę, łaskę i miłość. – powiedział Biskup Radomski.

Biskup Henryk Tomasik poprosił również o modlitwę w intencji chorego biskupa-seniora Adam Odzimka, który 24 grudnia, czyli w Wigilię, będzie obchodził swoje imieniny.

– Ksiądz biskup Adam jest chory i potrzebuje naszej modlitwy, pomocy, którą staramy się zapewnić. Możemy wyrazić naszą życzliwość i ofiarować ją w intencji księdza biskupa Adam o którą bardzo proszę. – powiedział na zakończenie programu biskup Tomasik.