Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

Koordynatorzy konkursów plastycznych przy wystawie konkursowej: ks. Sławomir Molendowski (z lewej) i ks. Dariusz Frydrych (z prawej). Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Prawie 5 tys. uczniów szkół specjalnych i klas I-III szkół podstawowych wzięło udział w konkursach plastycznych, które przygotował Wydział Katechetyczny Diecezji Radomskiej. Podsumowanie odbyło się w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II, który był bohaterem tych konkursów. Niestety z powodu koronawirusa laureaci nie mogli przyjechać do Radomia; nagrody i dyplomy zostały przekazane do szkół.

– W tych dniach miało być rozstrzygnięcie konkursów, rozdanie nagród i uroczyste otwarcie wystaw. Wtedy zawsze było u nas gwarno i radośnie. A teraz korytarze kurii są puste i smutne, bo wszystkie obostrzenia związane z pandemią też nas obowiązują – mówi ks. Sławomir Molendowski, koordynator konkursu dla szkół podstawowych.

– Postanowiliśmy, że nagrody i dyplomy przekażemy w sposób bezpieczny bezpośrednio do szkół, albo przez katechetów i parafie, żeby dzieci czuły się nagrodzone. W związku z tym nie ma tradycyjnego otwarcia wystawy. Nagrodzone i wyróżnione prace zamieszone są na stronie internetowej radomskiego „Gościa Niedzielnego” i profilu diecezji radomskiej. Kiedy już miną obostrzenia, zapraszamy wszystkich do zwiedzania wystawy, która znajduje się w holu kurii. – zachęca ks. Dariusz Frydrych, koordynator konkursu dla uczniów szkół specjalnych.

Temat tegorocznych konkursów plastycznych „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” związany jest z 100. rocznicą urodzin Papieża Polaka. Przed wykonaniem prac plastycznych w klasach były przeprowadzane katechezy o Janie Pawle II, który na dzieci jest już postacią historyczną. Szczególną nagrodą, jaka niebawem trafi do rąk laureatów, jest „List do dzieci”, który Jan Paweł II napisał w 1994 roku.

– Papież zachęca w nim dzieci do przyjaźni z Panem Jezusem. Wskazuje, że ta przyjaźń będzie drogą szczęścia i takiej pełnej dziecięcej radości. Zapraszał do współpracy ze sobą. Nakreślał, że przez dobre uczynki, modlitwę, dzieci razem z nim mogą przemieniać świat na lepszy, mogą być świadkami Chrystusa w taki dziecięcy bardzo prosty sposób. Dlatego też wśród nagród znalazł się również ten list. Choć dla nich Jan Paweł II jest już postacią historyczną, otrzymają taki osobisty list do nich od Papieża Polaka – mówi ks. Frydrych.

W konkursach wzięło udział prawie 5 tys. uczniów. Do Wydziału Katechetycznego nadesłano 284 prace ze 110 szkół podstawowych; to zwycięscy etapu szkolnego, w którym swoje prace przedstawiło 4861 uczniów w trzech grupach klasowych. Natomiast z 19 szkół specjalnych nadesłano 51 prac. Prace plastyczne dzieci wykonały pod okiem katechetów jeszcze przed epidemią.

A oto laureaci konkursów:

Konkurs dla uczniów klas I-III szkół podstawowych

• Klasa I:
      • Amelia Kierzkowska, PSP nr 9 w Radomiu
      • Mikołaj Bednarek, PSP nr 1 w Białobrzegach
      • Julia Lebioda, SP nr 3 w Opocznie
      • Ignacy Głowicki, PSP nr 3 w Kozienicach,
      • Julia Kądrowska, SP w Przydworzycach,
      • Kamil Ługowski, PSP w Woli Lipienieckiej,
      • Hubert Pacek, SP nr 1 w Starachowicach,
      • Gabriela Skuza, ZPO w Nieświniu,
      • Jadwiga Stadryniak, SP w Kowali,
      • Maja Szewc, PSP w Brzeźnicy.
  • Klasa II:
      • Julia Bińkowska, PSP nr 2 w Szydłowcu
      • Hanna Zaremba, PSP nr 5 w Pionkach
      • Helena Wziątek, PSP nr 9 w Radomiu
      • Maria Guz, PSP  w Gąsawach Rządowych,
      • Jolanta Kołodziej, NSP w Gosaniu,
      • Anna Kopeć, PSP nr 4 w Kozienicach,
      • Kamil Łuszczyński, SP w Odrowążku,
      • Radosław Paterek, PSP w Adamowie,
      • Amelia Prokop, PSP nr 1 w Szydłowcu,
      • Sybilla Warwas, SP w Skarżysku Kościelnym.
  • Klasa III:
      • Julia Kudła, PSP 3 w Radomiu
      • Szymon Jakubczyk, PSP nr 1 w Szydłowcu
      • Patryk Szewczyk, PSP w Janikowie
      • Przemysław Daniel, SP w Radoszycach,
      • Weronika Gozdur, PSP w Ciepielowie,
      • Natalia Kamińska, SP w Stadnickiej Woli,
      • Antoni Kwaśniewski, SP w Mąkosach Starych,
      • Patrycja Ośka, SP w Przydworzycach,
      • Aleksandra Słyk, PSP w Policznie,
      • Jakub Wróblewski, PSP w Świerżach Górnych.

Laureaci konkursu dla uczniów szkół specjalnych:

• I miejsce:
      • Szymon Jarosz, kl. IV a, PSP nr 12 Specjalna w Radomiu
    • II miejsce:
      • Jakub Grzegorski, kl. IV a, PSP nr 12 Specjalna w Radomiu
    • III miejsce:
      • Aleksander Michałkiewicz, kl. II, ZPO 3 z Oddz. Integr. w Skarżysku-Kam.
      • Paweł Partyka, Niep. SP Spec. S.A.K. Opoka w Borkowicach,
      • Antoni Kłosiewicz, PSP w Bożem,
      • Dominik Lach, PSP w Chybicach,
      • Franciszek Janaszek i Jakub Nagadowski, PSP nr 3 z Oddz. Integr. w Kozienicach,
      • Lena Błachnio, PSP nr 4 w Kozienicach,
      • Sylwester Skwira, SOSW w Opactwie,
      • Artur Kozłowski i Antoni Górski, PSP nr 14 Integracyjna w Radomiu,
      • Martyna Skrzypek, SOSW dla Niewidomych i Słabowidzących w Radomiu,
      • Oliwier Perkuszewski i Paweł Gibaszewski, SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Radomiu,
      • Szymon Sieczka, ZNPO w Radomiu,
      • Jakub Cholewa i Fabian Warchoł, ZSSiPO w Radomiu,
      • Michał Lisiewski, PSP w Starych Sieklukach,
      • Wiktoria Majewska, Dominik Madej i Jakub Madejski, SOSW nr 2 w Skarżysku-Kam.,
      • Filip Bućko i Matteo Tricomi, ZPO nr 3 z Oddz. Integr. w Skarżysku-Kam.,
      • Błażej Siuda i Gracjan Lasek, PSP nr 10 z Oddz. Integr. w Starachowicach,
      • Paulina Czaja, PSP w Wirze,
      • Damian Kustra, PSP w Zwoleniu.

Failed to get data. Error: