Symbole ŚDM znów w Diecezji Radomskiej

694
Wprowadzenie do IV LO w Radomiu. Symbole ŚDM w Diecezji Radomskiej. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Skarżysko Kam. i Radom to dwa miasta, do których zawitają Krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego). Od 21 sierpnia do 1 września Symbole ŚDM będą peregrynować po Polsce przypominając o Światowych Dniach Młodzieży, które w 2023 odbędą się w Lizbonie.

Bp Marek Solarczyk zwraca uwagę, że obecność Symboli ŚDM ma szczególne znaczenie dla ożywienia duszpasterstwa, a dla młodzieży to okazja do doświadczenie wspólnoty Kościoła.

– Będzie to dla nas okazja, by wrócić pamięcią do wydarzeń sprzed lat oraz przypomnieć sobie przesłania skierowane do młodych przez kolejnych papieży. W tym roku mija bowiem pięć lat od Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz trzydzieści lat od ŚDM w Częstochowie. – powiedział bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży dla PAP.

– Jest to tym cenniejsze, że minione miesiące pandemii sprawiły, że wiele spotkań odbywało się jedynie w przestrzeni wirtualnej bądź w małych grupach, tymczasem młodzi potrzebują być razem, potrzebują żywej wspólnoty Kościoła, która się modli, która dzieli się swoją wiarą. – zauważa bp Solarczyk.

Biskup Radomski zachęca również do włączenia się w kolejny etap przygotowań do ŚDM, które odbędą się w Lizbonie w 2023.

– Choć wciąż czekamy na decyzje papieża odnośnie dokładnego terminu oficjalnego spotkania w Portugalii, to jednak duchowe przygotowania nabierają tempa. W tym roku, młodym przyświeca hasło „Wstań, bo uczyniłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. Jest to zaproszenie do wyjścia z osobistym doświadczeniem wiary do świata, w którym człowiek żyje, uczy się, pracuje. – dodał bp Marek.

O peregrynacji Symboli ŚDM po Polsce mówi ks. Mariusz Wilk, Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM i Duszpasterz Akademicki:

– W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku, 21 sierpnia br. już po raz kolejny przyjeżdżają do Polski Symbole Światowych Dni Młodzieży. Ciągle żywe pozostają w naszej pamięci te wszystkie chwile modlitwy i adoracji wokół Krzyża i Ikony Matki Bożej, które przeżywaliśmy w 2015 r. w naszej Diecezji. Tym razem Symbole dowiedzą 23 diecezje, od Tatr po Westerplatte. – mówi ks. Wilk.

Do 1 września Symbole ŚDM nawiedzą 17 diecezji. Na trasie pielgrzymki znajduje się również i nasza diecezja.

– Najpierw Symbole przyjadą do Skarżyska Kamiennej, do Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia, 28 sierpnia, gdzie towarzyszyć będą modlitwie młodych podczas Dnia Wspólnoty [Ruchu Światło-Życie]. Modlitwa wokół Krzyża ŚDM rozpocznie się Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00. Następnie Symbole odjadą do Kielc, tak aby potem wrócić do Radomia, do Duszpasterstwa Akademickiego, 29 sierpnia. – dodaje ks. Mariusz.

W Duszpasterstwie Akademickim nawiedzenie Symboli ŚDM będzie miało charakter nocnej adoracji, a program przedstawia się następująco:

  • 1.00 – przywitanie Symboli przez Biskupa Radomskiego i modlitwa Służby Liturgicznej ołtarza,
  • 2.00 – Adoracja w ciszy
  • 3.00 – Droga Krzyżowa
  • 4.00 – Męski Różaniec
  • 5.00 – Modlitwa KSM
  • 6.30 – Msza św.
  • 7.30 – pożegnanie Symboli

– Serdecznie zapraszamy duszpasterzy wraz z młodymi do wspólnej modlitwy wokół Krzyża. – zapraszają duszpasterze akademiccy: ks. Mariusz Wilk i ks. Adrian Jakubiak.

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka Światowe Dni Młodzieży 2023 odbędą się w Lizbonie pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.


Historia krzyża, który towarzyszy Światowym Dniom Młodzieży sięga 1983 r. i związany jest z Jubileuszem Odkupienia. Krzyż do bazyliki św. Piotra przyniosła młodzież i jako Krzyż Roku Świętego pozostał on tam przez 394 dni. W Niedzielę Wielkanocną, 22 kwietnia 1984 r., podczas ceremonii zamknięcia Roku Świętego, Jan Paweł II przekazał ten krzyż młodzieży i powiedział: „Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa. Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie” (L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 4/1984, s. 1).

Drugim symbolem ŚDM jest ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), która należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Kopia tej ikony pierwszy raz pojawiła się podczas ŚDM w Rzymie w roku 2000, kiedy umieszczono ją przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata. Od Niedzieli Palmowej 2003 r. – na życzenie Jana Pawła II – została dołączona do Krzyża ŚDM, aby razem z nim wędrować poprzez kraje całego świata. Papież powiedział wówczas do młodych: „Oto Matka twoja! Będzie ona znakiem macierzyńskiej obecności Maryi wśród młodych, wezwanych, tak jak apostoł Jan, do przyjęcia Jej w swoim życiu”.

A tu kilka zdjęć z 2015 r., kiedy to symbole były w naszej diecezji przed ŚDM w Krakowie.

Wprowadzenie do kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu. Symbole ŚDM w Diecezji Radomskiej. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl
Wprowadzenie do IV LO w Radomiu. Symbole ŚDM w Diecezji Radomskiej. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl
Adoracja w kościele pw. św. Brata Alberta w Radomiu. Symbole ŚDM w Diecezji Radomskiej. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl
Adoracja w kościele pw. św. Bartłomieja w Opocznie. Symbole ŚDM w Diecezji Radomskiej. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl