Taca Miłosierdzia 2020

Ks. Robert Kowalski i ks. Damian Drabikowski, dyrektorzy Caritas Diecezji Radomskiej

– Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w ostatnich miesiącach, a szczególnie w okresie epidemii Covid-19, wspierali inicjatywy Caritas Diecezji Radomskiej oraz pomagali potrzebującym. – napisali ks. Robert Kowalski i ks. Damian Drabikowski z Caritas Diecezji Radomskiej. Zachęcają do wsparcia realizowanych dzieł poprzez „Tacę Miłosierdzia”, która odbędzie się w najbliższą niedzielę.

TACA MIŁOSIERDZIA 2020

Sługa Boży Prymas Stefan Wyszyński napisał: ”Miłosierdziem budujemy Kościół Boży”. Te słowa mają przyświecać posłudze charytatywnej w roku 2020. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w ostatnich miesiącach, a szczególnie w okresie epidemii Covid-19, wspierali inicjatywy Caritas Diecezji Radomskiej oraz pomagali potrzebującym. Dziękujemy za zainteresowanie i słowa wsparcia ze strony Księży oraz Sióstr zakonnych.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, nawet spoza diecezji, udało się wesprzeć szpitale, jednostki pogotowia ratunkowego, domy pomocy społecznej, niepełnosprawnych oraz dzieci. Współtworzyliśmy także system wsparcia dla Domu Księży Emerytów. Na sprzęt medyczny i ochronny udało się zgromadzić kwotę ponad 450 tys. zł, która w sposób celowy została przekazana wspomnianym placówkom. Zakupiony sprzęt medyczny w większości znajduje się w szpitalach.

Jako instytucja musieliśmy dostosować nasze agendy do panujących warunków oraz przepisów, które docierały do nas z dnia na dzień. Dzięki ofiarnej pracy Pracowników Caritas i wsparciu naszych Patronów, do dnia dzisiejszego wszystkie nasze placówki pracują i pomagają potrzebującym wolne od Covid-19. Świadomi, że stan epidemiczny nadal się utrzymuje, zapewniamy, iż dołożymy wszelkich starań by ta sytuacja utrzymała się jak najdłużej. Nadal rozwijamy naszą działalność.

Dzięki współpracy z Samorządem Powiatu Opoczyńskiego udało się otworzyć kolejną wypożyczalnię sprzętu medycznego. Aktualnie gruntownej reorganizacji, która pochłonie kilkuset tysięczne nakłady, wymaga zespół domów dziecka. Nasza praca skupia się na utrzymaniu wszystkich powierzonych nam dzieł, które należy dostosowywać do aktualnych przepisów i panujących standardów.

Niestety, epidemia sprawiła, że jedyne środki, które stanowią wkład własny do realizowanych przez Caritas Diecezji Radomskiej projektów w bieżącym roku nie wpłynęły. W czasie daleko idących ograniczeń, nie odbyły się gwarantowane dekretem biskupim składki „jałmużny wielkopostnej” oraz z tacy z Niedzieli Miłosierdzia. Pasterz naszej diecezji wyznaczył termin zbiórki na cele Caritas Diecezji Radomskiej na dzień 6 września 2020 r.

Wdzięczni za każde słowo wsparcia i braterską solidarność.

ks. Robert Kowalski
ks. Damian Drabikowski