W imię przyszłości kultury

1013
Jasna Góra. 82. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli. Foto: Marek Kępiński / BPJG

Pod przewodnictwem Biskupa Piotra Turzyńskiego, w dniach 1-2 lipca, odbyła się 82. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Nauczycielom towarzyszyło hasło: „W imię przyszłości kultury”.


Nauczyciele i wychowawcy dziękowali za miniony rok szkolny, modlili się za polską oświatę, za swoich uczniów i kolegów pedagogów.

Pierwszego dnia pielgrzymki w auli o. Kordeckiego nauczyciele wzięli udział w sympozjum ewangelizacyjnym. Swoje wykłady wygłosili dr hab. Henryk Kiereś, profesor KUL oraz ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana 2 lipca na Jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp Edward Dajczak z Koszalina, wieloletni delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa nauczycieli, a koncelebrowali m.in. bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa nauczycieli i ks. Wojciech Wojtyła.

W homilii bp Edward Dajczak przywołał m.in. św. Jana Pawła II i jego słowa o tym, że człowiek nie może żyć bez miłości; zwrócił również uwagę, że współczesny człowiek potrzebuje w swoim życiu wyrazistych świadków.

– Człowiek zatrzymuje się czasem dziwiąc się w takim świecie, kiedy spotka bardzo wyrazistego świadka. Chodziłoby o kogoś, począwszy od domu, przez nauczyciela, księdza, biskupa, kto nie rozdaje tylko recept, nawet jeżeli miałbym dzisiaj napisać na tej recepcie ‘Bóg’ jako lekarstwo. Człowieka, który wie przez osobiste doświadczenie, wie więc nie tylko sprawnym umysłem, profesjonalością swojej pracy, ale wie sercem, taki, co Boga zna. To jest ten apel o człowieka. Prawdziwy przewodnik to taki, który doświadczywszy, ma odwagę zniknąć, który powie ‘wstań, chodź’, który pokaże ręką, nakieruje, powie jak Ona [Maryja] – zróbcie to, co Jezus mówi – I będzie wiedział, co mówi, będzie tym, który doda nadziei, rozpali. – mówił kaznodzieja.

Kaznodzieja wypowiedział do nauczycieli słowa życzeń:

– I chciałbym nam życzyć słowami Congara, wielkiego teologa: Życzę sobie gorąco, ażeby Kościół był właśnie tym miejscem, gdzie człowiek współczesny, rozbity, rozproszony, będzie mógł się pozbierać, odzyskać siły, odnaleźć sens tego, co pozaziemskie. I bardzo wam tego życzę. – dodał.

W pielgrzymce uczestniczyło kilka tysięcy nauczycieli z całej Polski, w tym ponad stu nauczycieli z Diecezji Radomskiej, która była współorganizatorem pielgrzymki. Był również obecny Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej.

Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki były słowa „W imię przyszłości kultury”.

– Słowa te nawiązują do przemówienia, które Jan Paweł II wygłosił 2 czerwca 1980 roku w siedzibie UNESCO w Paryżu, i które uznawane jest za gruntowny wykład Papieża-Polaka na temat kultury. Jan Paweł II w swoim nauczaniu wielokrotnie podkreślał, że to właśnie od kultury zależy przyszłość człowieka. Jest ona zarówno podstawowym spoiwem narodu, stanowiącym o jego duchowej substancji, jak  również przestrzenią, w której żyje i rozwija się człowiek. – mówi ks. Wojciech Wojtyła, sekretarz Krajowego Biura ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.