Wejście w tajemnicę Triduum Paschalnego

Bp Marek Solarczyk dokonał obrzęd obmycia nóg 12 mężczyznom. Foto: Foto: fb/bpmsolarczyk

Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze Opieki NMP w Radomiu przewodniczył i homilię wygłosił biskup Marek Solarczyk. Dokonał również mandatum, czyli obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom.

W homilii Bp Marek Solarczyk zwrócił uwagę na Chrystusowy gest umycia nóg apostołom pozostawiony jako przykazanie miłości braterskiej.

– Określenie – obmycie nóg – niesie w sobie przeogromne bogactwo treści. (…) Staje przed nami Chrystus, który w tym znaku obmycia nóg, mówi do każdego z nas: Oto jesteś tutaj, bo jesteś wykąpany; jesteś obmyty woda chrztu. Oto stajesz tu z bogactwem twojego życia. Bóg poprzez to, co wpisał w nasze życie, poprzez to co się w nim rozwinęło, chce przemówić, umocnić i chce rozwinąć, chce oczyścić. – i to jest piękno Eucharystii. – mówił w homilii biskup Marek i przypomniał o wyjątkowym darze Eucharystii: – Niech ta Eucharystia, niech każda Eucharystia, będzie dla nas takim darem i taką tajemnicą, gdzie Bóg nas zaprasza, abyśmy stanęli z tą otwartością i szczerością naszego życia, gdzie Bóg mówi, że chce nas prowadzić w to co jest bogactwem Jego życia.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Msza Wieczerzy Pańskiej nie zakończyła się błogosławieństwem, ale przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do „Ciemnicy”, czyli Ołtarza Adoracji, który symbolizuje uwiezienie Jezusa Chrystusa przed wielkopiątkowym procesem, męką i śmiercią. Wymownym znakiem jest również otwarte i puste tabernakulum, w którym przechowuje się Najświętszy Sakrament oraz pozbawione dekoracji i obrusów ołtarze.

„Ciemnica” – Kaplica Adoracji. Foto: fb/bpmsolarczyk

Druga część Liturgii Triduum Paschalnego odbędzie się w Wielki Piątek – dzień śmierci Jezusa na krzyżu.