Będzie miał na imię Jan. Chłopczyk w radomskim „Oknie Życia”

Radomskie Okno Życia. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Alarm o otwartym „Oknie Życia” odezwał się w Wielki Piątek ok. godz. 23.00. Siostry Matki Bożej Miłosierdzia, opiekujące się tym miejscem, znalazły w nim nowo narodzonego chłopca.

To czwarte dziecko pozostawione Oknie Życie w Radomiu.

– Około godz. 23.00 [w Wielki Piątek] w „Oknie Życia” został pozostawiony chłopiec. Kiedy rozległ się alarm siostry zareagowały. Zobaczyły, że jest dziecko. Wezwały karetkę neonatologiczną. Karetka przyjechała; lekarze stwierdzili, że niemowlę jest w dobrym stanie. Zabrali na oddział, gdzie będzie przebywać na oddziale neonatologicznym. – powiedział ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej, w Radiu Plus Radom.

Zanim maluch został przewieziony do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, siostry nadały mu imię Jan.

– Imię Jan związane jest z odczytywaną w Wielki Piątek Męka Pańską z Ewangelii wg św. Jana. Myślę, że to jest symbol dla nas: w Wielki Piątek to dziecko jest zostawione w „Oknie Życia”, kiedy Jezus Chrystus umiera na krzyżu, ale jednocześnie daje życie. Ten chłopczyk ma drugie życie. „Okna Życia” mają sens. – dodaje ks. Drabikowski.

„Okno Życia” to miejsce, w którym matka może anonimowo pozostawić swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Gdy dziecko pojawi się w oknie, siostry wzywają karetkę pogotowia; dziecko jest badane i trafia do szpitala. O pozostawionym dziecku informowany jest też ośrodek adopcyjny, który natychmiast powiadamia o tym sąd, prosząc jednocześnie o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka i nadanie mu tożsamości. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Po 6 tygodniach następuje rozprawa i dziecko trafia do rodziny.

Mały Jaś – jak każde dziecko z radomskiego Okna Życia – trafi pod opiekę Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego prowadzonego przez Caritas Diecezji Radomskiej. Ośrodek ten pomoże znaleźć mu bezpieczny dom.

W Diecezji Radomskiej mamy dwa „Okna Życia”, które prowadzone są przez Caritas Diecezji Radomskiej. To radomskie, znajduje się w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga 31. Siostry czuwają przy nim całą dobę. Zostało założone z inicjatywy śp. abp. Zygmunta Zimowskiego 1 czerwca 2009 r. jako pierwsze „Okno Życia” w Diecezji Radomskiej. Drugie „Okno Życia” powstało w 2020 r., a znajduje się w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach (ul. Radomska 70).

Ostatni raz w radomskim „Oknie Życia” alarm włączył się 29 września 2020 roku, kiedy to w „Oknie życia” pojawił się mały Michał.