Bp Piotr Turzyński przewodniczył wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.
W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św., a jedynie Liturgię Męki Pańskiej, której główną częścią jest adoracja Krzyża. Upamiętnia ona tajemnicę naszego zbawienia: mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.
Celebracja rozpoczęła się w ciszy od gestu uniżenia się: bp Piotr, który przewodniczył liturgii w radomskiej katedrze, przez kilka chwil leżał krzyżem przed zupełnie ogołoconym z dekoracji ołtarzem. Po czym nastąpiła Liturgia Słowa z opisem Męki Pańskiej według św. Jana Ewangelisty.
W homilii bp Piotr Turzyński zachęcił, by „związać swoje życie z Jezusem, a nie patrzeć na zło”.
– Św. Jan Paweł II, którego rocznice śmierci dziś obchodzimy, w czasie rozważań Drogi Krzyżowej w jednym roku mówił: „Nie wpatruj się zbyt intensywnie w zło, bo cię wciągnie. Ono nie jest warte tego”, a w książce „Pamięć i tożsamość” powiedział, że Bóg wyznacza miarę złu: „Jeśli odkupienie jest tą boską miarą wyznaczoną złu, to nie dla czego innego, jak tylko dlatego, że w nim zło zostaje w sposób radykalny przezwyciężone dobrem, nienawiść miłością, śmierć zmartwychwstaniem”… Trzeba kontemplować dobro i miłość – to one są piękne i fascynujące… Nie zgromadziliśmy się dzisiaj po to, by celebrować zło, choć to godzina ciemności. Zgromadziliśmy się po to, aby celebrować nieskończoną Miłość. Każdy z nas – choć jesteśmy grzeszni – jesteśmy kochani przez Boga. „W Jego ranach jest nasze uzdrowienie”. Trzeba związać swoje życie z Jezusem, a nie patrzeć na zło. Związać się z Jego Krzyżem. Wybierzmy Chrystusa! – mówił bp Piotr.
Bp Piotr Turzyński
Przed adoracją Krzyża odśpiewano rozbudowaną modlitwę powszechną, do której dodano wezwanie „Za udręczonych w okresie epidemii”:
W czasie adoracji bp Piotr stopniowo odsłaniał przyniesiony do ołtarza Krzyż, śpiewając „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”; na to wezwanie wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Ze względu na panującą epidemię, nie było adoracji indywidualnej, a tylko sam celebrans ucałował odsłonięty Krzyż. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przyniesiono Najświętszy Sakrament i wiernym udzielono Komunii św.
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego.
Zdjęcia: ks. Z. Niemirski / FOTO Gość