Order Świętego Grzegorza Wielkiego dla Stanisława Tępińskiego

Bp Marek Solarczyk wręcza Order Św. Grzegorza Wielkiego Stanisławowi Tępińskiemu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Stanisław Tępiński otrzymał Order Świętego Grzegorza Wielkiego najwyższej klasy, czyli Krzyż Wielki. To najwyższe odznaczenie papieskie, jakie może otrzymać osoba świecka za szczególne zasługi dla Kościoła katolickiego. Odznaczenie wręczył bp Marek Solarczyk, Biskup Radomski, a uroczystość odbyła się w niedzielę, 15 sierpnia, w sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela w Wielkiej Woli – Paradyżu.

Papież Franciszek przyznał Krzyż Wielki Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego panu Stanisława Tępińskiego 16 lipca 2020 r., jednak z powodu epidemii uroczystości zostały przesunięte. I tak ceremonia wręczenia papieskiego odznaczenia odbyła się w niedzielę, 15 sierpnia br., czyli w tegoroczną Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość uświetnił koncert organowy, który po raz piętnasty odbył się w sanktuarium w Wielkiej Woli – Paradyżu.

Bp Marek Solarczyk wręczając odznaczenie powiedział:

– Tajemnica naszej wspólnej drogi do nieba uświadamia nam, że jesteśmy na niej z innymi. I na tej drodze są osoby, które w sposób szczególny potwierdzają troskę o innych i o to wszystko co Boże i wpisane we wspólnotę Kościoła. I dlatego jest w tradycji Kościoła, że takie osoby się honoruje. Są różne sposoby uhonorowania; jednym z nich są odznaczenia papieskie. Jest pięć odznaczeń papieskich, z pośród których najważniejszy jest Order Świętego Grzegorza Wielkiego, papieża. I mam wielką radość i wieli zaszczyt, że to co było zamysłem mojego poprzednika – księdza biskupa Henryka Tomasika, co zostało już przeprowadzone formalnie, ale ze względu na epidemię ta finalna uroczystość wręczenia odznaczenia niestety została wstrzymana. Dzisiaj się ona dokona w osobie Pana Stanisława. Ojciec święty Franciszek przyznał Krzyż Wielki Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego Panu Stanisławowi Tępińskiemu z Diecezji Radomskiej. – powiedział bp Marek Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk:

Po ceremonii laureat papieskiego odznaczenia powiedział:

– Z wielką tremą, ale i z wielką radością przyjąłem dziś to wyjątkowe wyróżnienie jakim jest Order Świętego Grzegorza Wielkiego. Zawsze będę dziękował Opatrzności Bożej, że dane jest mi dostąpić tego zaszczytu. A jednocześnie będę się zastanawiał czy zasłużyłem na ten order. Ten order zobowiązuje do dalszego, jeszcze lepszego służenia Bogu, Kościołowi, bliźnim i ojczyźnie. Chciałem z tego miejsca podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do uznania mojego życia i działalności. Dziękuję przede wszystkim Księdzu Biskupowi Henrykowi Tomasikowi, byłemu Ordynariuszowi Diecezji Radomskiej, a dziś biskupowi-seniorowi.

Podziękował również Biskupowi Markowi za wręczenie odznaczenia i za wybranie na tę uroczystość  sanktuarium w Wielkiej Woli – Paradyżu, oraz obecnym na uroczystości przedstawicielom Zakonu Bożogrobców z Miechowa: Stanisławowi Osmendzie, komandorowi Zakonu Bożogrobców oraz ks. Franciszkowi Siarka, kustoszowi bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.

Stanisław Tępiński, podziękowanie:

Stanisław Tępiński od początku swojej aktywności zawodowej związany był z branżą ceramiczną; jest współzałożycielem Ceramiki Paradyż. Od wielu lat wspiera przedsięwzięcia samorządów, stowarzyszeń, organizacji oraz instytucji.

Wręczenie odznaczenia było wstępem do koncertu organowego, który po raz piętnasty odbył się w sanktuarium w Wielkiej Woli – Paradyżu.

Order Świętego Grzegorza Wielkiego (dawniej: „Order Rycerski Świętego Grzegorza Wielkiego”; łac. Ordo Equestris Sancti Gregorii Magni) został ustanowiony jako odznaczenie watykańskie przez papieża Grzegorza XVI w 1831 roku. Jest jednym z pięciu rycerskich orderów papieskich i najwyższym odznaczeniem nadawanym osobom świeckim, za szczególne zasługi dla Kościoła katolickiego. Nazwa orderu związana jest z papieżem Grzegorzem I Wielkim (lata pontyfikatu: 590-604), uznanym za jednego z Doktorów Kościoła. Dewizą orderową jest: „Pro Deo et Principe” (łac. „Za Boga i Księcia”). Order ma dwie wersje (cywilną i wojskową) i podzielony jest na cztery klasy: Krzyż Wielki, Komandor z Gwiazdą, Komandor i Kawaler. W najwyższej klasie (Krzyż Wielki) Order Świętego Grzegorza Wielkiego zawieszony jest na wstędze przewieszonej z prawego ramienia do lewego boku;  jest ona koloru czerwonego z żółtymi brzegami (kolory miasta Rzymu). Drugim atrybutem tej klasy jest gwiazda orderowa zawieszana na lewej piersi.

Failed to get data. Error: