„Mężni w wierze”. Męskie Nieszpory u św. Brata Alberta

Męskie Nieszpory. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Duszpasterze parafii na radomskim Prędocinku zapraszają w każdą środę na wieczorną modlitwę. Męskie Nieszpory odbywają się w Roku Św. Józefa, a rozpoczynają się o godz. 20.00.

Pomysłodawcą spotkań jest ks. Daniel Glibowski, wikariusz w parafii św. Brata Alberta.

– Zapraszamy mężczyzn, którzy chcą przewodzić w wierze, dawać przykład, pokazywać obraz ojcostwa, człowieka, który nie wstydzi się wiary. Zapraszamy mężczyzn nie tylko z naszej parafii. – mówi ks. Daniel.

Spotkania rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do listopada. Będzie ich 30, a prócz modlitwy są również konferencje przybliżające biblijne postacie mężczyzn i świętych Kościoła. Podczas jednego z ostatnich spotkań konferencję wygłosił ks. Zbigniew Niemirski, biblista i dziennikarz katolicki. Tematem był biblijny Jonasz.

– Jonasz to biblijny prorok, który żył w czasach, gdy narodowi wybranemu zagrażało imperium asyryjskie. Po początkowej ucieczce przed Bożym wezwaniem o głoszeniu nawrócenia w stolicy Asyrii, cudownie uratowany, Jonasz poszedł spełnić to, czego domagał się od niego Pan Bóg. Gdy Niniwa ze swym królem ogłosiła post i uniknęła zagłady, prorok nie był uszczęśliwiony, bo choć spełnił Bożą wolę, to wciąż w sercu nosił niechęć do tego miasta i imperium. I wtedy Pan Bóg pokazał mu, że Jego opieka sięga nawet robaczka, który żyje pod ziemią, nikomu niewidoczny. Stąd opatrzność Stwórcy obejmuje wszystkie narody i Bogu zależy na nawróceniu każdego. Jonasz stał się dla pierwszych chrześcijan zapowiedzią zmartwychwstania. Chętnie malowali go w katakumbach. W Rzymie takich wizerunków zachowało się około 100. – mówi ks. Niemirski.

Do udziału w spotkaniach zachęca Stanisław Jagiełło, nadzwyczajny szafarz Komunii świętej w parafii św. Brata Alberta. Sam uczestniczy w nich „ponieważ – jak mówi – tu zawsze można dowiedzieć się więcej o roli mężczyzny, męża, ojca”.

– Przypominanie tych różnych aspektów jest bardzo pomocne w życiu duchowym i rodzinnym. Zapraszam wszystkich mężczyzn, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę. Wieczorna pora to jest bardzo dobry czas, żeby skupić się nad tymi sprawami, do których nas Pan Bóg powołuje – zachęca do udziału w spotkaniach pan Stanisław.

Następne spotkanie już jutro – w środę – o godz. 20.00.

Męskie Nieszpory. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl