XVIII. Finał „Staropolskiego Kolędowania”

Małe Kraśniczanki - zdobywcy Grand Prix 18. OFKiP "Staropolskie Kolędowanie" Radom 2019. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

„Małe Kraśniczanki” z MDK w Opocznie zdobyły Grand Prix tegorocznego „Staropolskiego Kolędowania”. Finał Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek odbył się w ostatnia sobotę grudnia w radomskiej Resursie.

Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu oraz Kuria Diecezji Radomskiej od 18 lat organizują Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”.

– Inicjatywa ta ma już mocno ugruntowaną markę, a swoim zasięgiem dawno przekroczyła granice Radomia i Mazowsza. Wyjątkową formułą propagujemy staropolskie kolędy i na nowo pomagamy odkryć ich piękno a tym samym bogactwo polskiej tradycji i historii. – mówią organizatorzy.

W do tegorocznego finału wybrano 29 podmiotów: solistów i zespołów, wyłonionych podczas kwalifikacji, które odbyły się w ośmiu ośrodkach. Finałowe występy oceniało jury w składzie: Aleksandra Pawłowicz, Andrzej Przybylski i ks. prof. Marek Jagodziński (przewodniczący). Nad całością czuwał ks. Dariusz Sałek, od lat dusza festiwalu i organizator imprezy. Honorowymi patronami „Staropolskiego Kolędowania” byli Biskup Radomski Henryk Tomasik i Prezydent Radomia Radosław Witkowski.

– Polskie kolędy są przepięknym wyznaniem wiary w tę wielką tajemnicę, która dokonała się w Betlejem, w Boże Narodzenie. Są także przepięknym znakiem polskiej kultury, polskiej duchowości, naszej wrażliwości. Bardzo dziękuję organizatorom za kultywowanie tradycji. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie. Dziękuję wykonawcom. Wszyscy są zwycięzcami, ponieważ uczestniczą w kultywowaniu naszej pięknej tradycji, która jest i modlitwą, i wyznaniem wiary, i bardzo ważnym elementem naszej kultury. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu festiwalu. Dziękuję pani dyrektor Resursy i pracownikom placówki. Dziękuję wszystkim za obecność, za ten szczególny sposób wspierania tych, którzy pomagają nam w przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia – powiedział bp Henryk Tomasik, wręczając Grand Prix festiwalu.

Henryk Tomasik, podziękowanie:

Z nagrody głównej cieszyli się członkowie ludowego zespołu „Małe Kraśniczanki” działającego przy Miejskim Domu Kultury im. T. Sygietyńskiego w Opocznie.

– Już udział w finale jest jakiś osiągnięciem. Nam udało się to po raz kolejny. Rok temu było II miejsce, a teraz Grand Prix. Bardzo nas to cieszy. Staramy się na festiwal przygotowywać staropolskie kolędy, często bardzo zapomniane. Tak było i tym razem. Małe Kraśniczanki zaśpiewały kolędę „Nuż my dziś krześcijany”. – powiedziała prowadząca zespół Kamilla Biniek-Kaczorowska.

Gościem koncertu galowego był prawosławny Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej, który zaprezentował prawosławne i katolickie kolędy i śpiewy związane z Bożym Narodzeniem. Zespołowi księży towarzyszył Michał Skiepko, tenor i śpiewak operowy.

Wyniki konkursu:

• Grand Prix Festiwalu:
    • Zespół „Małe Kraśniczanki” z Miejskiego Domu Kultury im. T. Sygietyńskiego w Opocznie.
  • Kategoria do lat 13:
    • I miejsce: Chór dziecięcy „Cantus Angelus” z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu
    • II miejsce: Anna Wieleńska z Akademii Młodych Talentów „Małe skrzypeczki” w Kielcach
    • III miejsce: Zespół wokalny „No Name” z Lipskiego Centrum Kultury w Lipsku
  • Kategoria powyżej 13 lat:
    • I miejsce: Gabriela Papaj z III Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim
    • II miejsce: Tercet Kozienickiego Domu Kultury w Kozienicach
    • II miejsce: Agata Jędrzejewska z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku

A to jak śpiewali najlepsi wykonawcy:

• Zespół „Małe Kraśniczanki”:
  • Chór dziecięcy „Cantus Angelus”:
  • Anna Wieleńska: