– Jeśli kochacie Jezusa, kochajcie Kościół. Tworzyć wspólnotę duchową to nie tyle patrzeć na siebie nawzajem, lecz wspólnie patrzeć w tym samym kierunku, w kierunku Chrystusa i Ewangelii. – mówił bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. na zakończenie II Synodu Diecezji Radomskiej. Eucharystii, celebrowanej w sobotę 19 września br. w katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu przewodniczył abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski.
– Dzisiaj pragniemy wyśpiewać nasze wspólne „Ciebie Boga wysławiamy” za modlitwę i pracę diecezji, a szczególnie osób zaangażowanych w to niezwykle ważne dzieło. – powiedział w powitaniu bp Henryk Tomasik.
Bp Henryk Tomasik, powitanie:
W homilii Biskup Radomski podkreślił nie tyle wagę dokumentów synodalnych, co konieczność wprowadzania ich w życie; porównał te dokumenty do programu komputerowego, który nie działa gdy nie jest zainstalowany.
– Dokumenty synodalne, to niestety nie jest „enter” lub „ok” w naszym komputerze. Naciskamy i już się realizuje, to co zaplanowaliśmy. Możemy je porównać do systemu operacyjnego lub programu komputerowego, który jest na płycie lub pendrive i leży na półce. Wiemy, że nie zadziała, że trzeba to wszystko zainstalować. – mówił ksiądz biskup Tomasik..
Biskup Radomski przypomniał również o odpowiedzialności rodziców za religijne wychowanie młodego pokolenia, a przez to „do budowania tej pięknej wspólnoty wiary, którą jest Kościół”.
– Jeśli kochacie Jezusa, kochajcie Kościół. Nie ulegajcie zniechęceniu z powodu grzechów i błędów popełnionych przez niektórych jego członków. Kościół to nie tylko piękny salon ze świętymi, ale także szpital z poranionymi, grzesznymi i słabymi. Parafrazując słowa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego możemy powiedzieć, że tworzyć wspólnotę duchową to nie tyle patrzeć na siebie nawzajem, lecz wspólnie patrzeć w tym samym kierunku, w kierunku Chrystusa i Ewangelii. – mówił ksiądz biskup.
Bp Henryk Tomasik, homilia:
Na zakończenie Mszy św., zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, Biskup Henryk Tomasik przekazał dokumenty synodalne Arcybiskupowi Wacławowi Depo, Metropolicie Częstochowskiemu oraz dziekanom 29 dekanatów Diecezji Radomskiej, przedstawicielom osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich, których reprezentowali katecheci.
Dziękując za dar II Synodu Diecezji Radomskiej Abp Wacław Depo przekazał do radomskiej katedry monstrancję, a udzielając pasterskiego błogosławieństwa na zakończenie Mszy św. nawiązał do roku 1992, czyli roku podpisania Katechizmu Kościoła Katolickiego i początków Diecezji Radomskiej.
– To było w roku powstania Diecezji Radomskiej. My wszyscy wywodzimy się z ponad 200-letniej historii diecezji sandomierskiej. Co oznacza 28 lat istnienia Kościoła radomskiego? Dlatego w duchu św. Jana Pawła II powiem: wstańcie i chodźmy! Nie możemy stać! Musimy być w drodze! Kościół jest wspólnotą pielgrzymującą. Dlatego dziękuję za dzieło II Synodu Diecezji Radomskiej. Teraz przed nami droga do realizacji i do świadectwa – powiedział metropolita częstochowski. – zakończył Metropolita Częstochowski.
Abp Wacław Depo, zakończenie:
Ostatnim akordem było odśpiewanie hymnu II Synodu Diecezji Radomskiej:
Hymn:
II Synod Radomski 12 lat temu zwołał ówczesny Biskup Radomski Zygmunt Zimowski. Hasłem synodu były słowa: „Czynić Kościół domem i szkołą Komunii”, a sesja inauguracyjna odbyła się 8 listopada 2008 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. 18 kwietnia 2009 r. synod przerwał obrady ze względu na zmianę Biskupa Radomskiego; prace synodu wznowi bp Henryk Tomasik 17 listopada 2011 r. W dniu 29 lutego 2020 roku podczas Sesji Plenarnej zostały przyjęte statuty synodalne, które mocą podpisanego w tym dniu dekretu weszły w życie 1 czerwca br. (Dekret zamykający II Synod Diecezji Radomskiej). Pierwsza data zakończenia synodu była ustalona na 18 kwietnia br., jednak plany pokrzyżował wybuch epidemii koronawirusa.
O historii synodu mówił ks. Tomasz Herc, sekretarz Biskupa Radomskiego:
– Wszystko zaczęło się 16 października 2008 roku. Na ten dzień datowany jest dekret śp. ks. abp. Zygmunta Zimowskiego, zwołujący II Synod Radomski, którego hasłem były słowa: „Czynić diecezję domem i szkołą komunii”. Jego uroczysta inauguracja miała miejsce w radomskiej katedrze 8 listopada o 15.00. Mszy św. z licznym udziałem duchowieństwa i świeckich całej diecezji przewodniczył abp Stanisław Budzik, ówczesny sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. I sesja plenarna synodu odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu po Mszy św. w katedrze. Dekret zwołujący II Synod Radomski ustanawiał komisję główną synodu, w skład której wchodzili wówczas: ks. bp Zygmunt Zimowski, biskup radomski, ks. bp Adam Odzimek, wikariusz generalny – zastępca przewodniczącego, ks. bp Stefan Siczek, wikariusz generalny – zastępca przewodniczącego, ks. inf. Stanisław Pindera, wikariusz biskupi, dziesięciu przewodniczących poszczególnych komisji synodalnych, oraz ks. prał. dr hab. Stanisław Łabendowicz – sekretarz generalny synodu. – mówił ks. Herc.
Oto lista komisji i ich przewodniczących:
- ks. prał. Jarosław Wojtkun, przewodniczący Komisji ds. Nauki i Wychowania Katolickiego,
- ks. kan. Dariusz Skrok, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego,
- ks. prał. Edward Poniewierski, przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa Diecezjalnego,
- ks. kan. Piotr Walkiewicz, przewodniczący Komisji ds. Wiernych Świeckich, Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich,
- ks. Adam Maj, przewodniczący Komisji ds. Osób Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego,
- ks. Sławomir Adamczyk, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin,
- ks. Marek Adamczyk, przewodniczący Komisji ds. Młodzieży,
- ks. kan. Wiesław Przygoda, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Charytatywnego,
- ks. prał. Sławomir Fundowicz, przewodniczący Komisji ds. Administracyjno-Prawnych,
- bp Piotr Turzyński, przewodniczący Komisji ds. Kultury, Mediów i Nowej Ewangelizacji.
W pracach synodu uczestniczyło ponad 8 tys. osób świeckich i duchownych tworzących ponad 250 zespołów synodalnych, a w komisjach synodalnych zaangażowanych było ponad 300 osób.
Efektem prac synodalnych jest blisko 600-stronicowa książka zawierająca dokumenty synodalne.