„Chrystus Zmartwychwstał!” Msza Święta Rezurekcyjna w radomskiej katedrze

Bp Henryk Tomasik udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem ze stopni katedry. Foto: ks. Wiktor Głuszek / Katedra Radomska

Bp Henryk Tomasik przewodniczył Mszy Świętej Rezurekcyjnej w katedrze radomskiej o świcie w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Rezurekcja rozpoczęła się w tym roku inaczej: nie było procesji, a tylko błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem ze stopni przed głównym wejściem do katedry.

– Kochani, przeżywamy w wyjątkowej atmosferze to największe święto chrześcijaństwa. Chrystus zmartwychwstał! – powiedział biskup Henryk Tomasik.

Ta wyjątkowość to również pusta katedra: tylko pięć osób w ławkach, celebransi – prócz biskupa ordynariusza przy ołtarzu stanęli ks. Edward Poniewierki, ks. Tomasz Herc i ks. Krzysztof Ćwiek – i asysta liturgiczna. Ale w poranną Eucharystię włączyło się wiele osób dzięki mediom – pozdrowił ich na początku homilii bp Tomasik:

– Czcigodni księża, drogie siostry zakonne, kochane dzieci, droga młodzieży, drodzy siostry i bracia łączący się z nami za pośrednictwem Radia Plus i internetu. Szczególnie,  osoby chore, samotne, przeżywające kwarantannę. Drodzy bracia i siostry lekarze, pielęgniarki, pracownicy szpitali, czuwający przy naszych chorych. – mówił bp H. Tomasik.

Podczas spotkań z Jezusem wielu stawiało pytanie „Kim On jest?”. Przypominając to pytanie w homilii bp Henryk mówi, że odpowiedzią na nie jest Zmartwychwstanie Jezusa.

Zmartwychwstały Chrystus przynosi człowiekowi odpowiedź na to zasadnicze pytanie: „Kim On jest?”. Fakt zmartwychwstania Zbawiciela jest najlepszą odpowiedzią na to pytanie. Jezus Chrystus jest postacią historyczna, ale nie historią… Jezus żyje – w każdym z sakramentów świętych, jest Nauczycielem, Przewodnikiem, który towarzyszy swoim uczniom. Jezus żyje i chce kształtować każde serce! Jezus w tajemnicy zmartwychwstania chce powiedzieć, że jest nie tylko prawdziwym Człowiekiem, który został ukrzyżowany, ale jest prawdziwym Bogiem – to najważniejsze świadectwo zmartwychwstałego Chrystusa – mówił bp Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Na zakończenie bp Tomasik złożył życzenia wielkanocne:

– W tym uroczystym dniu zmartwychwstania Zbawiciela czcigodnym księżom życzę mocy i siły w głoszeniu Pana Jezusa. Aby Chrystus obdarzył mocą, światłem i prowadził. Siostrom posługującym w katedrze, które przeżywają dzisiaj swe święto patronalne, życzę aby zmartwychwstały Chrystus pomagał w wypełnianiu misji wynikającej w charyzmatu zgromadzenia. Wszystkim siostrom zakonnym życzę Bożej odwagi i Bożej mocy w realizowaniu powołania tak, aby świat widział prawdziwych świadków Chrystusa, aby siostry były znakiem Ewangelii i Królestwa Bożego. Wszystkim wam, drodzy siostry i bracia, życzę, aby Chrystus zmartwychwstały był naszym przewodnikiem w każdej sytuacji, dodawał siły w trudnych chwilach, oświecał, umacniał i prowadził. Niech Chrystus zmartwychwstały wszystkim błogosławi. Na te drogę przyjmijmy Boże błogosławieństwo. – powiedział biskup ordynariusz i udzielił pasterskiego błogosławieństwa zakończonego radosnym „Alleluja”.

Failed to get data. Error: