Zapraszamy na listopadową kwestę

Prezentacja odrestaurowanego nagrobka Emilii z Wolskich Targowskiej. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Od 1 do 3 listopada br. na najstarszym radomskim cmentarzu (ul. Limanowskiego/Dębowa) kwestować będą członkowie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Fundusze zebrane podczas kwesty będą przeznaczone na kolejne prace renowacyjne w 2020 r.

Do wzięcia udziału w kweście zapraszają Sławomir Adamiec i Jerzy Przyborowski z SKOZCR, którzy zaprezentowali odnowione w tym roku dwa nagrobki: Emilii z Wolskich Targowskiej oraz rodziny Bełkowskich i Napiórkowskich.

– Zachęcamy Państwa do odwiedzenia tych nagrobków. Łączny koszt prac konserwatorskich, został wyceniony na ponad 94 tys. zł. A prace konserwatorskie wykonała pracownia Grzegorza Świerczyńskiego. To bardzo duży wysiłek finansowy, dlatego bardzo liczymy na dobre efekty listopadowej kwesty na cmentarzu. Również cieszymy się, że parafii św. Wacława, będącej zarządcą cmentarza rzymskokatolickiego i dyrekcji nekropolii Pani Edycie Sitarskiej, udało się cześć środków pozyskać z dotacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówił Sławomir Adamiec, zastępca Przewodniczącego SKOZCR w Radomiu.

O zakresie prac renowacyjnych tych nagrobków pisaliśmy na początku października w artykule: Kolejne nagrobki odzyskują piękno.

Jak podają społecznicy na najstarszej radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego, z czego ponad 30 zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Komitet, do pilnych prac konserwatorskich. Dzięki ofiarności społecznej, część z nich udaje się każdego roku, poddawać pracom renowacyjnym.

Tegoroczna kwesta trwać będzie w dniach 1-3 listopada, w godz. 9.00 – 15.00. Komitet zaprasza również wolontariuszy chętnych do kwestowania w czasie listopadowych świąt.

Failed to get data. Error: