Zaproszenia na Ekstremalne Drogi Krzyżowe

Ekstremalna Droga Krzyżowa. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Mimo pandemii koronawirua, ale zgodnie z wymogami sanitarnymi wyruszą w tym roku Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Tradycyjnie na nocne rozważanie Męki Jezusa Chrystusa zapraszają duszpasterze ze Starachowic i z radomskiego Duszpasterstwa Akademickiego.

W nocy z 19 na 20 marca po raz siódmy ze Starachowic wyruszy na Święty Krzyż Ekstremalna Droga Krzyżowa.

– W tym roku uczestniczymy pod hasłem „Rewolucja pięknych ludzi”. Wędrować możemy trzema trasami: zielona klasyczna 31 km (im. Św. Brata Alberta), niebieska przez sanktuarium w Kałkowie, kościół w Grzegorzowicach oraz Górę Chełmową 38 km (im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki) i czarna wiodącą przez Sieradowicki Park Krajobrazowy i głównym pasmem Gór Świętokrzyskich – Łysogórami 43 km (im. Sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego). Deklaracje przejścia zgłaszamy do niedzieli 14 marca we wszystkich kościołach Starachowic oraz dwóch parafiach podmiejskich: Pawłów (Św. Jana Chrzciciela) i Krynki (Wniebowzięcie NMP). Spotkanie informacyjne w niedzielę, 14 marca, o godzinie 19.00 w Starachowicach – kościół MB Nieustającej Pomocy (os. Południe). – mówi ks. Damian Spiżewski, wikariusz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach.

Ekstremalna Droga Krzyżowa zakończy się Mszą św. w sobotę, 20 marca, o godzinie 6.00 na Świętym Krzyżu. Dla chętnych organizowany jest powrót autokarami.

Szczegółowe informacje zamieszczone są na plakatach, stronie internetowej parafii www.parafia.starachowice.pl oraz na fanpage’u EDK Starachowice – Św. Krzyż.

W piątkowy wieczór, 26 marca, wyruszy kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Radomia do Skrzyńska.

– Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, nie będzie wspólnej Mszy Świętej na rozpoczęcie, ani na zakończenie EDK. Po indywidualnej modlitwie w katedrze radomskiej wyruszamy do Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej o dowolnej porze, ale po zmroku (proponowana godzina wyjścia to godz. 19.00). Całemu wydarzeniu towarzyszy indywidualna modlitwa, cisza, refleksja. – mówi ks. Mariusz Wilk z radomskiego Duszpasterstwa Akademickiego.

Tu zaproponowanych jest 5 tras:

• Niebieska – Św. Michała Archanioła (43 km)
  • Czerwona – św. Jadwigi Królowej (45 km)
  • Czarna – św. Ojca Pio (44 km)
  • Żółta – św. Klary (38 km)
  • Biało-Czerwona – Sł. B. ks. Romana Kotlarza (47 km)

Powrót ze Skrzyńska we własnym zakresie. Zapisy od 8 marca do 26 marca do godz. 19.00 przez stronę internetową www.edk.org.pl.

Wszyscy uczestnicy mają obowiązek dostosować się do wytycznych dotyczących ograniczeń związanych z COVID-19, a także do Regulaminu EDK.

Na stronie EDK (www.edk.org.pl) dostępne są rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej, a także szczegółowe opisy tras. Do pobrania jest również specjalna aplikacja.